Kolejne świętokrzyskie gminy, instytucje i organizacje pozarządowe włączają się w pomoc powodzianom z południowo-zachodniej Polski. Zbiórkę dla poszkodowanych prowadzi m.in. Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Piotr Molasy, prezes stowarzyszenia informuje, że na pływalnię Delfin przy ulicy Krakowskiej w Kielcach przynosić można m.in.: koce, ubrania, środki higieniczne oraz środki czystości.
– My, jako stowarzyszenie związane z ratownictwem wodnym, jesteśmy cały czas w gotowości, by pojechać na zalane tereny, by pomagać powodzianom. Na co dzień uczymy pływać, ratujemy ludzkie życie, dlatego w tej sytuacji nie mogliśmy pozostać obojętni na tragedię tych osób – podkreślił Piotr Molasy.
Zbiórka na pływalni Delfin potrwa do czwartku, 19 września, włącznie.
Dary cały czas można przynosić do godz. 15.00 do specjalnie ustawionego namiotu przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach. Zbierane są: środki czystości, mopy, ręczniki, rękawice, wiadra, łopaty, czy też osuszacze. Pierwszy transport darów, który zawiera m.in. żywność i środki higieniczne, zebranych przed urzędem jeszcze dziś (18 września) wieczorem dotrze do Lądka-Zdroju.
W akcję pomocy włączyła się również gmina Morawica. Burmistrz Marian Buras informuje, że dary można przynosić do Samorządowego Centrum Kultury, a także do gminnych ochotniczych straży pożarnych.
– W 2001 roku zostaliśmy doświadczeni przez powódź i to bardzo poważnie. Wtedy otrzymaliśmy naprawdę dużo pomocy z całej Polski, dlatego szczególnie jesteśmy wyczuleni na potrzeby gmin, mieszkańców poszkodowanych przez powódź. Prosimy o przynoszenie żywności długoterminowej, czyli konserw, czy pasztetów w puszce, oraz środków czystości i higienicznych, a także butelkowanej wody, najlepiej w opakowaniach 5-litrowych – dodaje Marian Buras.
Zbiórka darów dla powodzian na terenie gminy Morawica prowadzona będzie do czwartku, 19 września. Natomiast w piątek (20 września) dary dotrą do mieszkańców Głuchołaz.
W akcję pomocy powodzianom włączyła się również gmina Chęciny. Butelkowaną wodę, żywność z długim okresem przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej można przynosić do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Radkowskiej, od 7.15 do 15.15.
Dary można przynosić także do siedziby Fundacji „Błękitny Promyk Nadziei” przy ulicy Reymonta 19a w Jędrzejowie oraz do tamtejszego starostwa powiatowego.
Do akcji włączyły się także Ochotnicze Straże Pożarne z Rykoszyna, Piekoszowa i Zajączkowa, Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz wszystkie szkoły w gminie Piekoszów. Dary zbierane od mieszkańców w czwartek (19 września) przekazane zostaną do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie, skąd w piątek (20 września) wyruszy pierwszy transport do Stronia Śląskiego.
Dary dla powodzian można przynosić także do naszej siedziby, która znajduje się przy ulicy Radiowej 4. Zebrane rzeczy zawieziemy w czwartek (19 września) mieszkańcom Głuchołaz. Była to jedna z pierwszych miejscowości w południowo-zachodniej Polsce, która ucierpiała na skutek powodzi.