Prawie 130 strażaków oraz ekspertów pożarnictwa z całej Polski bierze udział w odbywającej się w Kielcach VIII Konferencji Naukowo-Technicznej pod hasłem „Ochrona przeciwpożarowa obiektów budowlanych”. Jest to kontynuacja cyklicznych szkoleń organizowanych w stolicy regionu świętokrzyskiego, przeznaczonych między innymi dla projektantów, architektów, rzeczoznawców budowlanych, a także strażaków i osób zajmujących się na co dzień ochroną przeciwpożarową budynków.
Nadbrygadier Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podkreślił, że w obliczu rozwijającej się myśli technicznej oraz postępu cywilizacyjnego, konieczne jest uzupełnianie wiedzy w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych stosowanych w budynkach.
– Przepisy w zakresie ochrony przeciwpożarowej muszą być stale dostosowywane do zmian technologicznych. Celem tej konferencji jest zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi przez producentów z tej branży oraz wymiana doświadczeń. Jest to niezwykle istotne w kontekście zastosowania i zapewnienia tej ochrony na najwyższym możliwym poziomie – wyjaśnia.
W konferencji uczestniczą także producenci z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jednym z nich jest firma Mercure z Gdańska zajmująca systemami wentylacji pożarowej. Przedstawicielka firmy Joanna Marzec przypomina, że systemy te są stosowane zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w mieszkalnych.
– Główne korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa użytkowników, ułatwienie ewakuacji, a także działań służb ratowniczych. Jako przykład mogę podać, że w budynkach wysokościowych są stosowane specjalne systemy różnicowania ciśnienia, dzięki którym, w razie wystąpienia pożaru, droga ewakuacyjna jest wolna od dymu, co ułatwia sprawne wyprowadzenie osób z zagrożonego budynku – tłumaczy.
Konferencja potrwa do 19 września.