Kieleccy radni nie zgodzili się na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości przy alei Na Stadion fundacji Makom Kadosh, która chciała w tym miejscu zbudować Żydowski Dom Pielgrzyma. Wątpliwości wzbudził także fakt, że instytucja została założona zaledwie cztery miesiące temu i posiada majątek w kwocie 4 tys. zł.
O całej sprawie informowało już Radio Kielce.
Piotr Kisiel radny z klubu PiS jest zdania, że najlepszą formą sprzedaży nieruchomości jest przetarg. Jak dodaje fundacja wskazała w jaki sposób zostanie ona zagospodarowana, ale to za mało, aby zgodzić się na jej sprzedaż.
– Zastanawiający jest fakt, że fundacja z tak niewielkim stażem, istniejąca od kwietnia tego roku miałaby nabyć nieruchomość bez przetargu. Warto przypomnieć, że dla miasta najkorzystniejszą opcją sprzedaży nieruchomości jest tylko i wyłącznie przetarg. Wówczas spośród zgłoszonych ofert wybierana jest ta, dzięki której kasa miejska zostanie zasilona większą kwotą, niż innych oferentów- wyjaśnia.
Odmiennego zdania jest Katarzyna Czech-Dominguez z Koalicji Obywatelskiej, która uważa, że zarówno sama inwestycja, jaki sposób sprzedaży nieruchomości nie są kontrowersyjne. Jak dodaje, o budowie takiego miejsca, gdzie mogliby się zatrzymać odwiedzający cmentarz żydowski dyskutowano już od wielu lat.
– Fundacja, która chciała nabyć nieruchomość była pierwszym podmiotem, który miał pomysł na zagospodarowania tego terenu. Powstanie Domu Pielgrzyma w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza byłoby dużym udogodnieniem dla odwiedzających groby swoich bliskich a także grób cadyka, który jest przedmiotem pielgrzymek z całego świata – tłumaczy.
Jak dodaje radna, nie ma znaczenia jak długo istnieje fundacja, a weryfikacja jej kondycji finansowej miałaby miejsce w momencie sformułowania przez miasto treści umowy i finalizacji zakupu.
Krakowska Fundacja Makom Kadosh chciała wykorzystać grunt pod swoje cele statutowe związane z zachowaniem kulturowego, historycznego oraz religijnego dziedzictwa Żydów w Polsce. Żydowski Dom Pielgrzyma miał zapewnić osobom z całego świata odwiedzającym pobliski Cmentarz Żydowski nieodpłatny dostęp do stołówki z koszerną żywnością, sali modlitw oraz basenu rytualnego.
W głosowaniu za sprzedażą było 10 radnych KO i Anna Mazur-Kałuża z klubu Perspektywy.
Przeciw zagłosowało 13 radnych – cały klub PiS (dziewięć głosów), Marcin Chłodnicki z Lewicy, Dariusz Gacek z Perspektyw oraz niezrzeszeni Natalia Rajtar i Maciej Jakubczyk. Maciej Bursztein z Perspektyw wstrzymał się od głosu.