Przypomnienie historii i tradycji żydowskiego święta Sukot będzie jedną z części wydarzenia pod nazwą „Smaki Jesieni” w najbliższą niedzielę 22 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni.
– Będzie to także okazja do posmakowania żydowskiej kuchni związanej z tym świętem, udziału w warsztatach tematycznych i wysłuchania koncertu „Piosenki żydowskiego sztetla” w wykonaniu zespołu klezmerskiego „Chanajki” z Białegostoku – informuje dr Agnieszka Dziarmaga z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej, organizatorka wydarzenia.
Jak dodaje, Sukot upamiętnia 40 lat wędrówki Żydów przez pustynię. – Mieszkali wówczas w szałasach. Po hebrajsku sukot oznacza szałasy. W Polsce żydowski zwyczaj nazywano Świętem Szałasów lub Świętem Kuczek. Do dzisiaj podczas obchodów Sukot na całym świecie Żydzi budują szałasy i spędzają w nich czas przez siedem dni święta – wyjaśnia dr Agnieszka Dziarmaga.
Z kolei w poniedziałek (23 września) Dział Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje w Tokarni konferencję naukową „Żydzi wiejscy i małomiasteczkowi w obrazie wiosek i sztetli przełomu XIX i XX wieku”, w której udział weźmie kilkudziesięciu prelegentów, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bramy Grodzkiej – Teatr NN w Lublinie, Archiwum Państwowego w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wydarzenia w Tokarni zostały dofinansowane z Krajowego Planu Odbudowy w ramach projektu „Obraz społeczności Żydów wiejskich i małomiasteczkowych – konferencja naukowa, wydawnictwo pokonferencyjne oraz towarzyszące wydarzenia kulturalne”.