W Kielcach oficjalne otwarto odremontowany i przebudowany Teatru im. Stefana Żeromskiego.
Budynek przy ulicy Sienkiewicza był przez ostatnie trzy lata restaurowany pod nadzorem konserwatora zabytków, ale też uzupełniany o kolejne przestrzenie i dostosowywany do współczesnych wymogów scenicznych.
Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą symbolicznym i dosłownym jednocześnie otwarciem bramy prowadzącej na całkiem nowy dziedziniec. Zaproszeni goście to przede wszystkim osoby mające z racji pełnionych funkcji realny wpływ na pozyskiwanie funduszy i realizację najważniejszej inwestycji kulturalnej w Kielcach od kilkudziesięciu lat.
Podczas przemówień dziękowano głównie dyrektorowi teatru Michałowi Kotańskiemu, którego upór i determinacja przyczyniły się do zakończenia bardzo trudnej i kosztownej, ale jednocześnie niezwykle prestiżowej dla Kielc i regionu inwestycji.
Były minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński recytując ze sceny wiersz Stanisława Balińskiego sugerował, że obowiązkiem teatru jest pamiętanie o kulturze polskiej, pilnowanie, żeby nigdy nie zginęła.
Prezydentka Kielc Agata Wojda wyraziła z kolei nadzieję, że kielecka scena będzie odważna i bezkompromisowa, będzie pobudzać nasze sumienia i wrażliwość, a jednocześnie pielęgnować narodowe dziedzictwo.
Z nowego teatru cieszą się aktorzy. Dla Dawida Żłobińskiego to spełnienie marzeń o nowoczesnej europejskiej scenie.
– Będziemy mogli teraz gościć teatry festiwalowe zapewniając im wszelkie potrzebne warunki do realizacji spektakli, a także sami tworzyć przedstawienia na najwyższym technicznym poziomie – powiedział aktor.
Pierwsi widzowie obejrzeli specjalny montaż artystyczny, którego celem było zaprezentowanie możliwości technicznych przebudowanej sceny, działania zapadni, immersyjnego nagłośnienia i głębokości sceny.
Pierwszy pełnowymiarowy spektakl, czyli „Widnokrąg” według Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego zostanie zaprezentowany na dużej scenie, na inaugurację 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego 29. września. Pierwszą premierą w nowym teatrze będzie z kolei adaptacja powieści „Baśń o wężowym sercu” Radosława Raka, w reżyserii Marcina Libera 26. października.