W Pałacu Wielopolskich w Częstocicach można podziwiać wystawę „Ludzie z fabryki porcelany”. Specjalnie przygotowana galeria ma na celu przedstawienie osób, pracujących przy powstawaniu ceramiki.
Wystawa to element współpracy między Muzeum Historyczno-Archeologicznym, a Fabryką Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. Ekspozycja składa się z dwóch części. Na pierwszej prezentowane są fotografie pracowników fabryki. Druga część to zastawa stołowa w stylu znanego serwisu Rococo, czyli pochodzącego z XIX wieku, klasycznego wzoru polskiej porcelany, powiedział Arkadiusz Szwed, jeden z kuratorów wystawy, autor fotografii „Ludzie z fabryki porcelany”.
Kurator opisuję ekspozycję jako swego rodzaju zbliżenie się do twórców ćmielowskiej porcelany.
– Ta wystawa to ukłon w stronę pracowników fabryki porcelany Ćmielów. Dzięki niej, jesteśmy w stanie zobaczyć jaką pracę wkładają w tworzenie porcelany o najwyższej jakości.
Elementem ekspozycji jest niezwykły porcelanowy serwis. Na ceramice można bowiem zobaczyć ślady dotknięć ludzi, którzy na co dzień pracują w fabryce.
Ślady powstały specjalnie na linii produkcyjnej. Pracownicy, zanurzając swoje rękawice w solach kobaltu, przenosili odciski palców na naczynia. Po wypaleniu ceramiki, powstały niebieskie odciski które symbolizują rolę ludzkiej pracy w produkcji porcelany.
Historia tworzenia ceramiki w Ćmielowie to ponad 200 lat tradycji. Początkowo rzemieślnicy z Ćmielowa tworzyli gliniane wyroby oraz produkując tzw. „fajans” czyli rodzaj ceramiki powstający z kaolinu. Kilkadziesiąt lat później fabryka rozpoczęła produkcję porcelany. Ćmielowska ceramika, wyróżnia się wyjątkową dbałością o szczegóły, do dziś cieszy się popularnością w całej Europie.
Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany” jest dostępna dla odwiedzających pałac do stycznia 2025 roku.