„Sprzężenie” – to tytuł kolejnej wystawy w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Tym razem pokazane zostaną rzeźby Bogusława Dobrowolskiego oraz Tomasza Wróblewskiego.
Kurator Galerii Sztuki „Okrąglak” dr Lucyna Gozdek zwraca uwagę, że po raz pierwszy w tej przestrzeni prezentowane będą rzeźby i ceramika.
– Bardzo się cieszę, że będziemy otwierać wystawę dwóch znakomitych współczesnych artystów, wielokrotnie nagradzanych w konkursach w kraju i za granicą – dodaje.
Autorem ceramicznych rzeźb jest Bogusław Dobrowolski. Jak mówi kurator, to artysta, który od najmłodszych lat miał kontakt z tą formą twórczości, ponieważ jego rodzice byli ceramikami, pracowali w fabryce płytek w Opocznie.
– Obcował z gliną, ale znał także technologię, która jest bardzo trudna, ponieważ żeby dobrze wypalić ceramikę, żeby dobrze dopasować kolory, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Artysta od dziecka kochał malarstwo, rzeźbę, grafikę i ceramikę. Idąc się na studia miał dylemat, co wybrać, ale w końcu jego wybór padł na ceramikę, bo ona właściwie łączy te wszystkie dziedziny. Pozwala „pobawić się” kolorem, fakturą, strukturą – wymienia.
Od 1992 roku Bogusław Dobrowolski pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie m.in. organizuje warsztaty związane z ceramiką, jak również coroczne Międzynarodowe Plenery Ceramiczne LAB ORO. W tym roku odbędzie się 16. edycja tego wydarzenia.
Lucyna Gozdek zwraca uwagę na gabaryty prezentowanych prac.
– Warto podkreślić, że najczęściej ceramika, która jest tworzona, to małe formy. Bogusław Dobrowolski nie boi się dużych formatów, bo jego ceramika ma wysokości 1,90 m – zaznacza.
Obok ceramiki pojawią się obrazy Tomasz Wróblewskiego. Jak mówi kurator, jego twórczość przeszła dużą przemianę.
– Początkowo była bardzo realistyczna i wydawało mu się, że to jest to, co chce malować. Natomiast pod wpływem różnych wyjazdów, szczególnie po pobycie na greckich wyspach, zaczął swoje malarstwo upraszczać. Ale są to pejzaże, w których wyczuwa się rytmy, znajduje ciekawe fragmenty drzew, czy naturalne przestrzenie. Kładzie nacisk na światło i na cień. Ważna jest pora dnia, ale także pora roku – zaznacza.
Wystawa w Kielcach będzie pierwszą wspólną obu artystów. Nieprzypadkowo ekspozycja nosi „Sprzężenie”. Jak mówi Lucyna Gozdek, Bogusława Dobrowolskiego i Tomasza Wróblewskiego wiele łączy.
– Znają się od wielu lat, bo są związani z Radomiem. Jeden z nich, czyli Tomasz Wróblewski urodził się we Wrocławiu, a Bogusław Dobrowolski kończył studia we Wrocławiu. Łączy ich kolorystyka prac, ponieważ i obrazy i ceramika mają bardzo dużo wspólnych kolorów – wymienia.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 4 października, o godz. 17.00 w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Wstęp wolny. Prace będzie można oglądać przez dwa miesiące.