Niemal 500 wniosków o niekaralności dziennie wydaje Sąd Okręgowy w Kielcach. Przypomnijmy, jest to związane z nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła w życie w lutym tego roku. Celem nowych zapisów jest ochrona dzieci przed przemocą i krzywdzeniem. Zgodnie z nimi, osoby, które pracują z dziećmi, pełnią nad nimi opiekę lub mają jakikolwiek służbowy kontakt z nieletnimi – mają obowiązek przedstawić pracodawcy zaświadczenie o niekaralności.
Sędzia Jan Klocek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach podkreśla, że mimo iż uchwała zmieniająca zapisy kodeksu rodzinnego została uchwalona w połowie lutego z długim okresem poprzedzającym jej wejście w życie, to do sierpnia niewiele osób skorzystało z możliwości uzyskania dokumentu o niekaralności. Dodaje, że ze względu na duże zainteresowanie, został uruchomiony drugi punkt obsługujący interesantów.
– Mimo tak wielu osób zgłaszających się codziennie celem uzyskania zaświadczenia, każdy z petentów jest obsłużony tego samego dnia. Nikt nie jest odsyłany na inny termin. W przypadku starania się o zaświadczenie o niekaralności nie obowiązuje regionalizacja, stąd też zaobserwowaliśmy, że do kieleckiego sądu przyjeżdża wiele osób z sąsiednich województw i śmiało można stwierdzić, że jest to wynikiem sprawnej obsługi – tłumaczy.
Aby usprawnić obsługę i skrócić czas oczekiwania, warto zwrócić uwagę na uważne wypełnienie wniosku i wcześniej uiścić opłatę. Za wydanie wniosku trzeba zapłacić 30 zł jeśli płacimy w kasie sądu lub 20 zł w przypadku opłaty przez internet.