Mural przedstawiający poetę Jana Kochanowskiego powstaje na budynku Szkoły Podstawowej w Brzezinkach, w gminie Masłów. Praca powstaje pod nadzorem utalentowanego malarza.
Zbigniew Długosz, dyrektor placówki podkreśla, że murale mogą zdobić lub szpecić budynki.
– Nasz na pewno będzie zdobił naszą szkołę, chociażby z tego względu, że nad całością prac czuwa absolwent naszej szkoły, Mikołaj Korus. Praca przedstawia patrona naszej szkoły, Jana Kochanowskiego. Jako historyk dodam, że był sekretarzem na dworze króla Zygmunta Augusta oraz nadwornym poetą na dworze króla Stefana Batorego. Jest to też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego renesansu – dodaje.
Mikołaj Korus jest utalentowanym malarzem, współpracuje z galeriami, ale jako twórca muralu debiutuje.
– Jeśli chodzi o malarstwo ścienne, pracowałem przy różnych realizacjach, ale to były realizacje związane z konserwacją zabytków. Mam wiedzę na temat technologii powstawania tego typu prac, ale to będzie pierwszy mural zewnętrzny, który tworzę, a w zasadzie współtworzę z uczniami szkoły – przyznaje.
Artysta zapewnia dzieciom wsparcie, ale to sami uczniowie malują obraz.
– Te dzieciaki są zdolne, bardzo dobrze zorganizowane. Mieliśmy dodatkowe warsztaty plastyczno-artystyczne, które prowadziłem w szkole. Uczniowie dostali ogromne płótno do wykorzystania i mogli tworzyć swoją własną pracę. Chciałem, by w ten sposób nauczyli się współpracować, dogadywać, a przy okazji mogli artystycznie wyżyć. Tutaj mamy takie płótno, tylko trochę większe. Dzieci mogą się podzielić pracą i naprawdę bardzo fajnie współpracują – ocenia Mikołaj Korus.
Zuzia z klasy piątej mówi, że pracuje się wspaniale.
– Super jest to, że możemy coś takiego zrobić i jak przyjadę tu np. za 10 lat, to będę mogła powiedzieć: o malowałam to, fajnie było! Można się dużo nauczyć, np. w jakich proporcjach mieszać farby, żeby powstał konkretny kolor. Przy okazji można zostawić sobie wspomnienia ze szkoły, że się namalowało ten mural i się do tego przyłożyło – mówi.
Hania dodaje, że najtrudniejsze jest robienie konturów i mieszanie farb.
Chętnych do malowania nie brakowało. Wojtek, uczeń klasy ósmej, od razu zadeklarował swoją chęć do pracy.
– Plany stworzenia muralu były już w tamtym roku szkolnym. Od razu się zgłosiłem, gdy się o nich dowiedziałem, bo chciałem zrobić coś, żeby uczcić nadanie imienia Jana Kochanowskiego naszej szkole – tłumaczy.
Tomasz Lato, wójt Masłowa przypomina, że jest to już drugi mural na szkole w gminie. Pierwszy, przedstawiający XIX-wiecznego malarza Władysława Maleckiego, powstał na szkole w Masłowie. Teraz czas na placówkę w Brzezinkach.
– Szkoła podjęła działania w tym kierunku i ma patrona, którym jest Jan Kochanowski. Ten mural będzie z nim związany. To jest bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla społeczności szkolnej, ale i dla nas, mieszkańców gminy, dla samorządu – zaznacza.
Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zwraca uwagę, że malowidło jest jednym z elementów projektu „Bansky. Kochanowski. Street Art!”, realizowanego dzięki dofinansowaniu z programu „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Świętokrzyskie”.
– Bardzo ważne w tym projekcie jest, że to nie jest tylko malowanie muralu, ale też wiele działań około artystycznych, pokazujących młodym ludziom, że sztuka uliczna to również sztuka, pasja, że są artyści z tego kręgu. Były warsztaty, ale też wyjazd edukacyjny do Krakowa, gdzie młodzież, która bierze udział w tym projekcie zwiedzała muzeum Banksy’ego, czyli najbardziej znanego twórcy przedstawiciela street artu na całym świecie – zaznacza.
Odsłonięcie muralu na Szkole Podstawowej w Brzezinkach odbędzie się 4 października o godz. 12.00.