Autorzy projektów, a także uczniowie walczący np. o boiska i siłownie mające powstać przy ich szkołach promowali tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego w Kielcach. Spotkanie odbyło się w sobotę (28 września) w Galerii Echo.
Iwona Ksel i Katarzyna Kusztal-Adamowska, współautorki projektu zakładającego budowę siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej numer 28 mówią, że taki obiekt przyda się zarówno uczniom, jak i mieszkańcom osiedla.
– Coraz więcej osób ma różnorodne problemy, także ruchowe. Obiekt, który proponujemy ma też wspierać dzieci z różnymi zaburzeniami integracji sensorycznej – przybliża pani Iwona i dodaje, że dzisiejsze wydarzenia to idealna okazja, by opowiedzieć o idei swoich pomysłów, a tym samym przekonać do nich kielczan. Pani Katarzyna podkreśla, że w promocję projektu zaangażowali się także uczniowie szkoły, którym zależy na tym, by siłownia powstała przy ich szkole.
Z kolei Maja, Natalia, Agnieszka, Julia i Bartek ze Szkoły Podstawowej numer 2 rozdawali ulotki, by przekonać kielczan do projektu, który mógłby powstać przy ich szkole.
– Dzisiaj promujemy projekt na nasze boisko do koszykówki, siatkówki i bieżnię. Chcemy zachęcić innych do głosowania, wierzymy, że będąc tu dziś mamy większe szanse, by wygrać – mówili.
Ewa Kędzierska i Milena Gładyszowska-Dawid przedstawiające się jako „kociary świętokrzyskie” zachęcały z kolei do głosowania na dwa projekty, które mają poprawić sytuację kotów w mieście, zwłaszcza tych bezdomnych. Projekt pani Mileny zakłada kastrację kocurów, natomiast pani Ewa prezentuje projekt polegający na budowie kociarni przy schronisku dla zwierząt w Kielcach.
– Chcemy poprawić warunki kotom, które są w schronisku, by nie musiały być zamknięte w klatkach. Chcemy również, by z takiej kociarni korzystali mieszkańcy Kielc, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieć kotów. By mogły kociarnię odwiedzać i spędzać w niej czas – przybliża.
Tomasz Porębski, sekretarz miasta Kielce mówi, że taka promocja budżetu obywatelskiego w mieście odbywa się po raz pierwszy.
– Uznaliśmy, że dobrze będzie przeprowadzić inicjatywę, w której kielczanie będą mogli szerzej zaprezentować swoje pomysły. Jesteśmy w galerii, a wiemy, że to miejsca w weekendy oblegane. Jest duże poruszenie, odwiedzają nas mieszkańcy w różnym wieku, co tylko nam pokazuje, że budżet obywatelski potrafi integrować – mówi.
W tym roku w ramach jednego głosowania można wskazać jeden projekt inwestycyjny duży, jeden projekt inwestycyjny mały, jeden projekt „zielony” oraz jeden projekt nieinwestycyjny, który zwykle ma formę wydarzenia, warsztatów czy szkoleń. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego udział biorą 134 projekty.