Święty Krzyż jest religijnym, historycznym i turystycznym centrum naszego regionu – mówili uczestnicy XXV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W wydarzeniu wzięło udział 2,5 tysiąca osób, które na Łysieć weszły dwunastoma trasami – mówi jeden z organizatorów rajdu, ksiądz Jacek Kopeć.
– Tu znajduje się najstarsze polskie sanktuarium z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, dlatego 25 lat temu połączyliśmy dwie idee: przewodników, którzy prowadzą turystów i duszpasterzy, którzy prowadzą wiernych do Boga – wyjaśnia.
Jubileusz 25-lecia Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był okazją do podsumowań. Wyróżnienia otrzymały osoby, które brały w nim udział co najmniej 20 razy. Organizatorzy policzyli, że w sumie, we wszystkich 25 edycjach rajdu uczestniczyło ponad 80 tysięcy osób – mówi komandor rajdu Renata Dudzik-Gruszka.
– Święty Krzyż to specjalne dla nas miejsce, jest początkiem, z którego rozwinął się cały region, od niego pochodzi nazwa naszego województwa, ale to także cel wycieczek i pielgrzymek – podkreśla.
Wśród uczestników byli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia Świętego Stanisława Kostki w Kielcach.
– Święty Krzyż to wyjątkowe miejsce, najpierw można było się przespacerować wśród przyrody, a potem odetchnąć już na górze, pomodlić się – mówiła jedna z uczennic.
Najstarsze polskie sanktuarium jest położone w sercu Gór Świętokrzyskich, które swoim zasięgiem obejmują trzy diecezje: kielecką, sandomierską i radomską. Dlatego mszę świętą na zakończenie spotkania koncelebrowali przy ołtarzu polowym biskupi: Jan Piotrowski z Kielc, Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza i Marek Solarczyk z Radomia.
Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce. Odbywa się zawsze w czwartą sobotę września. Organizatorzy przygotowują dla uczestników kilkanaście tras malowniczymi szlakami świętokrzyskimi. Są one zróżnicowane pod względem długości i poziomu trudności. Każdą z tras prowadzą świętokrzyscy przewodnicy z PTTK. W tym roku z grupami wyruszyło ok 90 przewodników.