Studenci rozpoczynający naukę na uczelni wyższej muszą pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. By mieć prawo do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia powinni spełnić jeden z trzech warunków – przypomina Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu.
– To znaczy: mają własny tytuł do ubezpieczenia (np. umowę o pracę, rentę), zostali zgłoszeni do ubezpieczenia jako członek rodziny, albo gdy są zgłoszeni do ubezpieczenia przez uczelnię – mówi rzecznik.
Jeżeli student jest ubezpieczony przez rodziców czy uczelnię, a w czasie wakacji podejmował pracę, po powrocie musi być zgłoszony przez rodziców lub uczelnię ponownie. Jeżeli pracodawca studenta odprowadzał za niego składki zdrowotne (np. przy zatrudnieniu na umowę o pracę), to wówczas student automatycznie przestał być ubezpieczony jako członek rodziny, a miał swój własny status ubezpieczenia. Po zakończeniu pracy i powrocie na uczelnię, kiedy składki nie są już opłacane, student przestaje być ubezpieczony. Wtedy rodzic lub uczelnia musi ponownie zgłosić studenta do ubezpieczenia – podkreśla Agnieszka Białas-Sitarska.
– Oczywiście nie każda praca studenta powoduje konieczność ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to sytuacji, gdzie umowa, którą zawarł młody człowiek, wymagała zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska.
Informacje o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym można sprawdzić logując się na Internetowe Konto Pacjenta. Do logowania potrzebny będzie profil zaufany lub e-dowód.