Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie w tym sezonie. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie szczepień w sezonie epidemicznym grypy.
Grypa sezonowa, poza podstawowymi objawami typu: kaszel, gorączka, dreszcze czy bóle mięśni, może doprowadzić do poważnych powikłań oraz hospitalizacji. Odporność po zaszczepieniu się przeciw grypie powstaje zazwyczaj po ok. 2-3 tygodniach. W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań zazwyczaj obejmuje okres od stycznia do marca. Z tego względu najlepszym momentem na zaszczepienie jest okres od września do listopada. Jedno szczepienie powinno zapewnić ochronę zwykle na cały sezon grupowy.
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomenduje koadministrację szczepień. To jednoczesne podawanie kilku szczepionek podczas jednej wizyty. Liczne rekomendacje krajowe i międzynarodowe jednoznacznie wskazują, że jest to bezpieczne i skuteczne.
– Wykorzystanie jednej wizyty do podania kilku szczepionek zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko tym wszystkim chorobom, przeciwko którym powinien zostać zaszczepiony, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych – podkreśliła prof. Aneta Nitsch-Osuch z Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
1 października to Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. Z tej okazji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym odbył się briefing prasowy „Grypa pod kontrolą” z udziałem:
– dr. Pawła Grzesiowskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego
– prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch, przedstawicielki Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
– dr Karoliny Prasek, dyrektorki Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa Medicover.
Jednocześnie pracownicy GIS mogli poddać się szczepieniu przeciw grypie. Zaszczepiony został m. in. Główny Inspektor Sanitarny.
Informacje na temat refundacji szczepionek przeciw grypie w sezonie 2024/2025 znajdują się na stronie: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-prowadzone-sa-szczepienia-przeciw-grypie-w-sezonie-2024-2025