W Kielcach po raz czternasty zainaugurowana zostanie ogólnopolska kampania „Pola Nadziei”.
Jej celem jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjum – przypomina ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
– Kampania „Pola Nadziei” ma dwa etapy, dwie odsłony. Jesienią inaugurujemy kampanię i wtedy sadzimy cebulki żonkili. Natomiast wiosną, jak one wyrosną i rozkwitają, ścinamy te kwiaty i z nimi wyruszamy w teren, by zachęcać do wspierania dzieł hospicyjnych – mówi ksiądz Stanisław Słowik.
Duchowny dodaje, że celem kampanii jest także propagowanie postaw otwartych na cierpienie drugiego człowieka i zachęcanie dzieci i młodzieży do angażowania się w pomoc potrzebującym.
– Kampania „Pola Nadziei” ma też budzić naszą wrażliwość. Te żółte kwiaty są jakimś czytelnym znakiem nadziei. Wielu osobom hospicjum kojarzy się z umieraniem, a my wielokrotnie powtarzamy, że hospicjum to też życie. I to życie symbolizuje właśnie ten piękny, rozkwitnięty żonkil – dodał ksiądz Stanisław Słowik.
Uroczystość rozpocznie o godzinie 12.00 msza święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup Andrzej Kaleta. Po mszy świętej zebrani posadzą na rabacie przy ulicy Warszawskiej cebulki żonkili.
„Pola nadziei” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Wielkiej Brytanii 21 lat temu. W Polsce akcja odbywa się od 2005 roku, a w Kielcach od 2011 roku.