W Kielcach po raz piętnasty zainaugurowana została ogólnopolska kampania „Pola Nadziei”. Jej celem jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjum.
– Kampania zainaugurowana została mszą świętą, po której wierni posadzili na rabacie przy ulicy Warszawskiej cebulki żonkili, symbol kampanii – przypomina ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
– Można mówić o dwóch wymiarach tej kampanii. Jeden, to wymiar edukacyjny. Promujemy działalność hospicjum, zachęcamy do angażowania się w wolontariat w takich placówkach. Natomiast drugi wymiar, to finansowy. Dziś na rabacie zasadziliśmy cebulki żonkili. Na wiosnę te piękne, żółte kwiaty zakwitną i wówczas je zetniemy, by podczas kwest ulicznych wręczać je osobom, które wrzucą datek do puszek wolontariuszy.
Wolontariuszką „Pól Nadziei” od 9 lat jest Marzena Dąbrowska.
– To był odruch serca. Potrzebowałam tego i pacjenci chyba też. Bycie wolontariuszem w hospicjum daje dużo szczęścia. Pomaganie innym daje radość i to jest najważniejsze w wolontariacie. Pomagać i dawać szczęście oraz choć trochę nadziei innym. W hospicjum opowiadamy naszym podopiecznym co się dzieje w Kielcach, co się dzieje na świecie. Oni tym żyją, czekają na nasze przyjście – mówi Marzena Dąbrowska.
Ta kampania przez cały rok budzi serca mieszkańców naszego regionu – przyznała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– Kampania przypomina także, że na terenie Kielc już od 10 lat działa hospicjum. To miejsce, w którym przebywają ludzie szczególnie potrzebujący naszej pomocy, wsparcia i troski. Kampania uczy miłości do osób chorych, cierpiących, dlatego Caritas Diecezji Kieleckiej już od 15 lat prowadzi te szczególne działania – dodała Renata Janik.
„Pola nadziei” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Wielkiej Brytanii 21 lat temu. W Polsce akcja odbywa się od 2005 roku, a w Kielcach od 2011 roku.