O wyzwaniach stojących przed osobami opiekującymi się chorymi na Alzheimera mówiono podczas X Konferencji Naukowej, która odbyła się w sobotę (5 października) w Kielcach. Wykłady ekspertów były związane z 15-leciem działalności Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.
Dziś chorobę Alzheimera wykrywa się u coraz młodszych osób. Mariusz Pająk, prezes stowarzyszenia, a także specjalista pielęgniarstwa w opiece długoterminowej zaznacza, że tę chorobę diagnozuje się nawet u czterdziestolatków.
– Najmłodsze osoby w Polsce z chorobą Alzheimera mają 42 lata, a w naszym ośrodku pomocy społecznej to 59 lat. Liczba chorych także drastycznie wzrasta. WHO podaje, że na świecie co 4 sekundy rozpoznawana jest jednostka tej choroby – mówi.
Konferencja poświęcona była opiece i pielęgnacji osób dotkniętych Alzheimerem. Rozmawiano m. in. o sytuacjach nagłych w opiece nad chorymi i udzielaniu im pierwszej pomocy.
Edyta Prokopowicz, koordynator oddziału Alzheimera w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach mówi, że opieka nad tą grupą chorych jest trudna i specyficzna.
– Nigdy nie wiemy, co tak naprawdę może się wydarzyć na oddziale i z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Myślę, że najgorszą rzeczą w tej chorobie jest to, jak bardzo potrafi zmienić człowieka. Przychodzą rodziny i opowiadają o swoich bliskich, jacy byli kiedyś i czasem bardzo trudno zmierzyć to z obecną sytuacją – mówi.
Także rodzinom ciężko jest pogodzić się ze zmianą, jaka zaszła w ich bliskich. Edyta Prokopowicz podkreśla, że trzeba mieć w sobie dużo pokory, cierpliwości do chorych, a także obdarzać ich miłością.
Kieleckie Stowarzyszenie Alzheimerowskie w swojej działalności skupia się na edukacji oraz niesieniu pomocy osobom z chorobą Alzheimera.