Wprowadzenie bonu senioralnego, to jedno z głównych działań rządu skierowane do osób 60+ i ich rodzin. Głównym jego założeniem jest opieka i wsparcie w miejscu zamieszkania.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę na antenie Radia Kielce, że przy starzejącym się społeczeństwie musimy być przygotowani na to wyzwanie.
– Jednym z rozwiązań, które ma służyć wsparciu osób starszych wtedy, kiedy potrzebują opieki w miejscu zamieszkania będzie ustawa o bonie senioralnym. Zaadresowana jest tak naprawdę do całej rodziny, która jest aktywna zawodowo, a której osoba starsza potrzebuje opieki. Gdy osoba starsza będzie potrzebować opieki, wówczas samorząd będzie mógł zorganizować usługę wsparcia w miejscu zamieszkania za pieniądze, które otrzyma z budżetu państwa. Maksymalnie będzie to kwota 2150 zł i pokryje 50 godzin opieki. Generalnie chodzi o to, aby osoby pracujące pozostały na rynku pracy – wyjaśnia.
W październiku rozpoczną się konsultacje dotyczące bonu senioralnego. Pierwszym województwem będzie świętokrzyskie.
– Konsultacje rozpoczynamy od świętokrzyskiego, ponieważ to nasz region jest najstarszym w Polsce, co trzecia osoba jest już w wieku senioralnym. W konsultacjach, które zaplanowałam w październiku wezmą udział organizacje pozarządowe senioralne, samorządy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i pracodawcy – dodaje minister.
Ustawa o bonie senioralnym powinna wejść w życie w 2026 roku.