Świętokrzyscy i małopolscy parlamentarzyści Polski 2050 posumowali ostatnie 12 miesięcy pracy swojego ugrupowania. Podczas dzisiejszego śniadania prasowego (poniedziałek, 7 października) poseł Rafał Kasprzyk, przewodniczący świętokrzyskich struktur partii oraz Paweł Śliz z województwa małopolskiego ocenili, że jednym z kluczowych działań partii Szymona Hołowni w ostatnich miesiącach jest podjęcie prac nad ustawą antyhejterską.
Rafał Kasprzyk podkreśla, że celem ustawy jest rozwiązanie problemu anonimowego hejtu w Internecie. W taki sposób, by to na państwie spoczywał obowiązek organu, który definiuje czy działania poszczególnych osób noszą znamiona mowy nienawiści.
– Będziemy zabiegali o przyjęcie tej ustawy. Tak, by móc zlikwidować możliwość ukrywania się za jakimś niewiadomym IP i wysyłania nienawistnych treści czy nawet gróźb karalnych. Pomysł polega na umożliwieniu obywatelom składania tzw. pozwu ślepego. To państwo miałoby przejąć rolę instytucji, która zajmie się poszukiwaniem osoby szerzącej hejt i oceniającej czy te treści stanowią mowę nienawiści – mówi.
Paweł Śliz wyjaśnia, że obecnie obywatele mają duże problemy, z uwagi na brak odpowiednich narządzi, w samodzielnym stwierdzeniu przez kogo zostali zaatakowaniu w Internecie.
– Te rozwiązania mają sprawić, że to państwo zajmie się ustalaniem IP sprawcy i jego personaliów. To doprowadzi do tego, że użytkownicy uświadomią sobie, że nie są anonimowi w Internecie i ponoszą odpowiedzialność za szerzone w sieci treści. Hejt może doprowadzić do olbrzymich tragedii życiowych. My, jako politycy, w jakiś sposób jesteśmy bardziej odporni na takie zachowania, ale wielu młodych ludzi nie zawsze sobie z tym radzi. Co w niektórych przypadkach doprowadza nawet do targnięcia się na swoje życie. Dlatego, właśnie państwo powinno się przeciwstawić zjawisku mowy nienawiści w Internecie – stwierdza.
W trakcie spotkania z dziennikarzami poruszono także kwestię obsadzenia struktur Totalizatora Sportowego w całym kraju przez lokalnych działaczy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowej Lewicy. Zdaniem parlamentarzystów Polski 2050 – tego typu praktyki są niezgodne z tym o czym mówiono podczas kampanii wyborczej. Chodzi o zapowiadane odpartyjnienie spółek skarbu państwa. Paweł Śliz przypomniał, że w marcu tego roku Polska 2050 roku przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie.
– Ta ustawa jest obecnie procedowana przez specjalnie do tego celu powołaną podkomisję, która otrzymała opinię, że ten dokument jest zgodny z konstytucją. Podkomisja ma zakończyć pracę w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Zgodnie z naszą intencją powstać ma komisja, która ma pełnić rolę organu kontrolującego osoby wchodzące do spółek skarbu państwa – tłumaczy.
– To nie mogą być wyłącznie wujkowie, kuzyni, kuzynki, ciotki, szwagrowie itd. Chodzi o to, by byli to kompetentni ludzie, które przez swoją wiedzę właściwie reprezentują zajmowane stanowisko. Chcemy także odchudzenia rad nadzorczych tych spółek, by nie były tak liczne – dodaje Paweł Śliz.
Parlamentarzyści Polski 2050 opowiedzieli też co do tej pory, ich zdaniem, partia Szymona Hołowni zrobiła dla regionu świętokrzyskiego. Rafał Kasprzyk wskazał, że jest to m.in. zagwarantowanie subwencji ekologicznej związanej z planami powiększenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego o około 340 ha. Dodatkowe pieniądze mają od przyszłego roku trafić do gmin, których tereny zostaną wyłączone z użytkowania gospodarczego. Kolejną kwestią ma być zainteresowanie się tematem Krzemionek Opatowskich, czyli planami uruchomienia kopalni w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru, który ma być objęty ochroną UNESCO.
Efektem jest podjęcie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prac nad stworzeniem rozwiązań systemowych, które pozwolą w przyszłości unikać podobnych sytuacji. Strefa buforowa między zabytkiem UNESCO, a np. kopalnią ma być zapisana w polskim prawie.