Wszystkie szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Miasto Kielce, przystąpiły do programu bezpłatnych, dobrowolnych szczepień przeciw HPV. W sumie chęć zaszczepienia zgłosili rodzice 1140 dzieci.
Dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach informuje, że szczepienie dzieci przeciw wirusowi HPV chroni je przed zachorowaniem na raka szyjki macicy i raka krtani.
– Wirus HPV jest nierozerwalnie związany z rakiem szyjki macicy. Na szczęście nie u każdej zainfekowanej pacjentki musi się rozwinąć nowotwór. Natomiast u 100 proc. pacjentek, które chorują na nowotwór mają genetyp wirusa – tłumaczy.
Od 1 września 2024 r. w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV preparaty są dostępne dla osób po ukończeniu 9 roku życia do ukończenia 14 roku życia. Podawane są dwie dawki Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.
– Nie wszystkie wirusy są jednakowo onkogenne. Istnieją te najbardziej niebezpieczne typy i właśnie szczepionka uodparnia przed najbardziej groźnym dla człowieka genotypom wirusa HPV. Szczepionki podajemy w wieku przed inicjacją seksualną. To jest jeden z argumentów, aby szczepić dzieci. Poza tym, w tym wieku jest najdłuższa pamięć immunologiczna, czyli po podaniu szczepionki organizm najdłużej uzyskuje odporność – dodał Grzegorz Świercz.
Dyrektorzy szkół we współpracy z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej rozpoczną szczepienia już od połowy października. Miasto Kielce realizuje program wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Zdrowia.
O szczepieniach przeciw HPV rozmawialiśmy we wtorek (8 października) w Punktach Widzenia.