Osób, którzy prowadzić będą kwestę na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków poszukuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Krzysztof Myśliński, prezes stowarzyszenia informuje, że wolontariuszem może być każdy, ale w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica. Podczas kwesty taki wolontariusz powinien być pod opieką osoby dorosłej.
– Potrzebujemy ofiarnych kielczan, którzy nie tylko wrzucą datek do puszki, ale także tych, którzy z tymi puszkami będą kwestować, bo ktoś te datki musi zbierać. By obsadzić cmentarze Stary, Nowy, Komunalny i Prawosławny, bo przecież tam też są nasze nagrobki potrzebujemy około 400 zgłoszeń – mówi prezes stowarzyszenia.
Krzysztof Myśliński nie ukrywa, że z roku na rok spada liczba osób, które zbierają datki do puszek.
– W ubiegłym roku i dwa lata temu kwesta drugiego dnia odbywała się tylko przed południem, bo brakowało wolontariuszy. Natomiast wielu ludzi także w Dzień Zaduszny przyjeżdża na cmentarze i chciałoby wesprzeć kwestę, ale nie mają gdzie wrzucić datku – mówi Krzysztof Myśliński.
32 kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków odbędzie się 1 i 2 listopada. Rozpoczynać się będzie o godzinie 9 i trwać do 18. Każdy z wolontariuszy kwestować będzie 1,5 godziny. Zapisy dla chętnych prowadzone są pod adresem e-mail: kwesta.kielce7@gmail.com.