Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będą przyjęte dwa projekty nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej – poinformowała w czwartek w Sejmie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zakładają one zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny dla osób poniżej 18. roku życia oraz zakaz dodawania do nowatorskich wyrobów tytoniowych aromatów.
Szefowa MZ zaapelowała również do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o jak najszybsze prace nad projektami, kiedy trafią do Sejmu.
„Będę procedował te projekty jak najszybciej, gdy tylko się pojawią” – zadeklarował w odpowiedzi marszałek. Poinformował też, że w piątek spotka się w sprawie przepisów dotyczących papierosów z szefem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych resort zdrowia skierował 2 października do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Pierwszy dotyczy wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i pojemników zapasowych osobom niepełnoletnim, zakazu ich sprzedaży w automatach oraz na odległość, czyli np. przez internet, jak również zakazu ich reklamy i promocji. Do tej pory osoby niepełnoletnie nie mogły kupować jedynie e-papierosów zawierających nikotynę. Resort zdrowia liczy, że zmiany przyczynią się do ograniczenia stosowania e-papierosów przez młodych ludzi.
W dokumencie zaproponowano również zmianę definicji „palenia elektronicznych papierosów”. Po jej wejściu w życie używanie beznikotynowych e-papierosów będzie zakazane – podobnie jak dziś w przypadku e-papierosów z nikotyną – w miejscach publicznych m.in. placówkach oświatowych, na przystankach komunikacji publicznej czy placach zabaw.
Drugi projekt nowelizacji tej samej ustawy, wynikający z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy z 2022 r., zakłada zakaz stosowania aromatów w nowatorskich wyrobach tytoniowych. Chodzi m.in. o aromatyzowane papierosy do podgrzewaczy. W tego typu produktach w wyniku podgrzania dochodzi do emisji substancji zawierającej nikotynę i inne substancje chemiczne, która jest następnie wdychana przez użytkownika.
Projekt dotyczący aromatów resort zdrowia skierował do konsultacji publicznych w połowie maja br.; propozycję dotyczącą beznikotynowych e-papierosów – w lipcu. W ich wyniku oba dokumenty do pracy w SK RM zostały skierowane w zmienionej w niektórych punktach formie – uwzględniającej część zgłoszonych w uzgodnieniach uwag kilku resortów.
Wątpliwości Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczyły zbyt krótkiego – ich zdaniem – okresu wejścia w życia proponowanych ustaw.
MZ planowało, by zarówno ograniczenia dotyczące beznikotynowych e-papierosów, jak i aromatyzowanych wyrobów tytoniowych zaczęły obowiązywać po trzech miesiącach. Według MRiT przedsiębiorcy mieliby tym samym za mało czasu na wykorzystanie materiałów w magazynach oraz wyprzedanie zapasów. Resort Leszczyny przyjął tę argumentację i zmienił proponowane zapisy. W wersji przesłanej 2 października do SK RM projekt ustawy o e-papierosach zakłada, że zakaz zacznie obowiązywać po pół roku od wejścia w życie ustawy. Jeszcze więcej czasu – 9 miesięcy – dostaną na przygotowanie się do nowych przepisów producenci nowatorskich wyrobów tytoniowych.