Skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych i poszanowania prawa pracy to między innymi zadania Państwowej Inspekcji Pracy. Organizacja obchodzi w tym roku jubileusz 105 lat istnienia i z tej okazji w auli Politechniki Świętokrzyskiej odbyła się konferencja.
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki uważa, że wyzwania przed jakimi stoi PIP nie zmieniają się, a dotyczą głównie skarg pracowników na niewłaściwe działania ze strony pracodawców. To także kwestia związana z napływem pracowników z różnych państw. Obecnie na terenie Polski pracują obywatele 150 krajów a najwięcej jest Filipińczyków I Hindusów.
– Te osoby nie znają polskich przepisów i są bardzo często wykorzystywane przez pracodawców i w tym zakresie PIP ma ogromną rolę do odegrania. Obawiamy się, że może dojść do powstania w Polsce obozów pracy. Znamy takie sytuacje, które jeszcze niedawno dotyczyły naszych rodaków świadczący pracę poza granicami kraju – wyjaśnia.
Marcin Stanecki ma nadzieję, że ten czarny scenariusz wykorzystywania obcokrajowców się nie ziści, ale jak mówi, do PIP niestety już docierają sygnały, że takie sytuacje w Polsce mają miejsce.
Andrzej Najmiec psycholog pracy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Państwowym Instytucie Badawczym zwraca uwagę na to, że coraz powszechniejszym zjawiskiem są zaburzenia psychiczne pracowników różnych branż, co jest między innymi efektem długotrwałego stresu i ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo pracy.
– Najtańszym i najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest wzajemne wsparcie społeczne. Jak pokazują wyniki badań, wsparcie od przełożonych w dużym stopniu redukuje poziom stresu. Wtedy pracownicy w większym stopniu angażują się w wypełnianie powierzonych obowiązków a, także bardziej identyfikują się z firmą – podkreśla.
Karolina Główczyńska-Woelke z Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy wskazuje, że budownictwo i przemysł to dziedziny, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy.
– Trzeba pamiętać, że każdy wypadek ma swoją przyczynę, która może wynikać z warunków środowiska pracy, ale także z działań ludzkich. Kluczowe jest dbanie o to, aby środowisko pracy było wolne od zagrożeń, a także o to, aby pracownik i koledzy mieli pełną świadomość tego jak bezpiecznie wykonywać powierzone im zadania.
Warto pamiętać, że działalność Państwowej Inspekcji Pracy nie ogranicza się wyłącznie do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia. Istotną część działalności stanowi prewencja, promocja i edukacja mająca na celu wsparcie procesu kształtowania kultury bezpieczeństwa.