Coraz więcej młodych osób boryka się z problemami psychicznymi. Badania Fundacji Unaweza z 2023 roku wskazują, że blisko milion osób w wieku 10-18 lat potrzebuje pilnej konsultacji psychologa.
Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholog z fundacji przyznaje, że młode osoby najczęściej borykają się z zaburzeniami nastroju lub lękami.
– Dostępność opieki psychiatryczno-psychologicznej w Polsce jest niestety na niewystarczającym poziomie. To powoduje, że rzesza młodych ludzi nie trafia w porę ani do opieki psychologicznej, ani do wsparcia środowiskowego, które jest fundamentem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. W naszym kraju jest za mało takich ośrodków i za mało specjalistów, którzy chcą pracować w takich miejscach – przyznaje Justyna Żukowska-Gołębiewska.
Jak dodaje, to co powinno zaniepokoić rodziców to drastyczna zmiana zachowania dziecka, wycofanie się z relacji koleżeńskich.
– Załóżmy, że dotychczas nasze dziecko było otwarte na kontakty z innymi, często się uśmiechało, mówiło, co się działo w szkole. Natomiast, gdy unika z nami rozmów, kontaktów z kolegami, jest osowiałe, czy wycofane, to powinno zaniepokoić rodziców – mówi Justyna Żukowska-Gołębiewska.
Mirosław Schon psychoterapeuta, trener z zakresu profilaktyki agresji, uzależnień przyznaje, że przyczyną coraz większej liczby dzieci i młodzieży borykającej się z problemami psychicznymi są również czasy, w jakich żyjemy.
– Pokolenie wcześniej, czy nawet dwa dzieci były wychowywane w sposób bardzo swobodny. To dało nam kompetencje społeczne, radzenia sobie w różnych sytuacjach, także tych trudnych. Teraz rodzice chcą oszczędzić swoje dzieci, wyręczają je w wielu sprawach, co może także być źródłem późniejszych problemów.
Te zaburzenia depresyjno-lękowe wynikają trochę z tego, że trzymamy nasze dzieci niemal pod kloszem i gdy dziecko napotyka na trudną sytuację nie potrafi sobie z nią poradzić – dodał Mirosław Schon.
O problemach dzieci i młodzieży rozmawiali w piątek (11 października) w Kielcach specjaliści podczas konferencji „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wspólna sprawa i zespołowa praca inwestycją w przyszłość”, której organizatorem był Urząd Marszałkowski w Kielcach.