Ponad 10 mln sms-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji wysłał w tym roku do pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia. Usługa realizowana jest dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt.
Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego.
Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że pomimo tego, wciąż wielu pacjentów nie zgłasza się na umówioną wizytę do lekarza i jej nie odwołuje.
– Z naszych danych wynika, że w całym kraju że od stycznia do sierpnia tego roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło ponad 982 tys. osób. W regionie świętokrzyskim, tylko w 4 zakresach przepadło niemal 25 tysięcy wizyt – mówi rzecznik.
Najwięcej, bo ponad 11 tys. przypadków nieodwołanych wizyt w regionie świętokrzyskim dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 6,8 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 4,8 ty., a 2 tys. z endokrynologii.
Agnieszka Białas-Sitarska podkreśla, że przez nieodwoływanie wizyt cierpią inni pacjenci.
– Odwołanie wizyty u specjalisty nic nie kosztuje. Natomiast za nieodwołane wizyty płacą inni pacjenci swoim zdrowiem. Dlatego przypominamy i apelujemy, jeżeli pacjent nie może stawić się na umówioną wizytę powinien poinformować o tym przychodnię. Dzięki temu osoby czekające na swoją kolej mogą szybciej rozpocząć leczenie – dodała.
Aby otrzymać sms-a od Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy, że pacjent podczas rejestracji poda poprawnie swój numer telefonu komórkowego. Sms otrzymuje na cztery dni przed umówioną wizytą, czy badaniem.
W 2023 roku nieodwołanych wizyt w Polsce było prawie 1,3 mln.