W Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się oficjalne rozpoczęcie 10. semestru Dziecięcej Politechniki – cyklicznych zajęć naukowych dla najmłodszych, prowadzonych przez profesorów uczelni. Głównym celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy w ciekawy z ich punktu widzenia sposób oraz pomoc w rozwijaniu ich pasji.
Prof. dr. hab. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej tłumaczy, że projekt jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na odkrycie talentów naukowych dzieci, a także kształtuje świadomość technologiczną małych żaków.
– Dziecięca Politechnika, to bardzo ważne przedsięwzięcie, przede wszystkim dlatego, że te małe diamenty naukowe możemy szlifować już od najmłodszych lat. Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że zajęcia kształtują świadomość technologiczną dzieci. Żyjemy w świecie, który bardzo szybko się zmienia, świecie technologii i uważam, że z tego powodu powinniśmy kształtować tę świadomość już od najmłodszych lat. Już teraz dzieci często korzystają ze smartfonów czy komputerów, często lepiej niż starsi” – podkreśla prorektor.
Mali uczestnicy Dziecięcej Politechniki, zapytani jak oceniają pierwszy dzień nowego semestru zgodnie stwierdzili, że zajęcia były interesujące i dowiedzieli się wielu rzeczy, o których nie usłyszeliby w normalnej szkole.
– Najbardziej podobały mi się zajęcia, na których składaliśmy cały komputer – mówił Adrian, dla którego ten semestr jest pierwszym w życiu.
– Dzisiejsze zajęcia były bardzo fajne, na ćwiczeniach dostaliśmy zadanie, żeby tak podłączyć kable, aby zadziałał dzwonek lub wiatraczek. Kiedy dorosnę, to chciałabym montować takie kabelki jako informatyk – powiedziała Ola, która rozpoczęła już trzeci semestr zajęć.
– Było naprawdę super. Dowiedziałam się dzisiaj wielu rzeczy, o których raczej nie usłyszałabym w normalnej szkole, np. jak działa winda albo jak wygląda ludzkie ciało w ciemności – mówiła Nina, studentka czwartego semestru.
Prof. Artur Maciąg poinformował również, że wraz z początkiem obecnego roku akademickiego Politechnika Świętokrzyska doczekała się pierwszych wychowanków dziecięcej uczelni. Część małych żaków, która we wcześniejszych latach brała udział w akcji, zdecydowała się pozostać, już jako pełnoprawni studenci, na uczelni dla dorosłych.
Dziecięca Politechnika działa od 2018 roku. W ramach zajęć z profesorami uczelni dzieci raz w miesiącu uczęszczają na wykłady oraz ćwiczenia m.in. w zakresie architektury, biologii, matematyki, fizyki, chemii, geologii, lotnictwa, informatyki i automatyki.
Piotr Sawa