Październik to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla działkowców. Trwają zbiory warzyw, są przesadzane i sadzone drzewa oraz krzewy ozdobne i owocowe.
Jak mówi Przemysław Kułaga, prezes zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kadzielnia” w Kielcach, jesienią ogrody wymagają szczególnej uwagi.
– Przygotowujemy rośliny do zimy. Należy je odpowiednio przyciąć i zabezpieczyć przed mrozem. Do tego można użyć agrowłókniny lub mat ze słomy. Warto również zająć się sadzeniem cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, narcyzy, czy krokusy. Te rośliny najlepiej rosną, jeśli zostaną posadzone jesienią – tłumaczy.
Przemysław Kułaga dodaje, że październik to również pora na porządki na trawniku.
– Wykonujemy ostatnie koszenie, lecz na zimę zostawiamy nieco wyższą trawę. Usuwamy liście, aby nie gniły. Dobrze jest jednak w głębi ogrodu zostawić ich nieco, aby zimę mogły przetrwać jeże i pożyteczne owady – podkreśla.
W październiku działkowicze zbierają również owoce: jabłka, gruszki, śliwki, czy winogrona. Należy pamiętać, aby po zebraniu plonów dokładnie posprzątać pozostałości owoców pod drzewami, by uniknąć rozwoju chorób. Sad oraz warzywnik warto odchwaścić, a rośliny pozbawione nasion, przeznaczyć na kompost.
Trzeba też zwrócić uwagę na zabiegi pielęgnacyjne drzewek i krzewów. Należy usunąć wszystkie uschnięte i uszkodzone gałęzie. Usuwamy również wszelkie pozostałe na drzewach owoce, by nie stały się zimową kryjówką dla szkodników i chorób.
Jesienią są także wykopywane i zbierane warzywa korzeniowe na przykład dynie, kabaczki, kapusty, czy pory. Puste grządki należy nawieść kompostem lub obornikiem. Tę czynność trzeba wykonać co kilka sezonów.
Październik to dobry moment, aby zająć się oczkiem wodnym. Zbiornik należy dokładnie oczyścić z resztek roślinnych czy liści. Wszystkie rośliny wodne, czy też te stojące w donicach obok oczka i które nie są mrozoodporne należy przenieść do pomieszczenia i zabezpieczyć.