Dobiega końca czyszczenie wschodniej elewacja kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich. W przyszłym roku odnowione zostaną witraże i wykonane będzie odwodnienie świątyni. Pieniądze na ten cel samorząd otrzymał z programu Polski Ład i dziś radni formalnie zdecydowali o kontynuacji prac.
Jak informowaliśmy, aby zachować walory zabytku, czyszczenie kamienia, z którego jest zbudowana świątynia, musi odbywać się ręcznie, z wykorzystaniem specjalnej pasty.
Jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański – remont będzie prowadzony także w przyszłym roku.
– W kościele Świętego Mikołaja trwa renowacja elewacji od strony wschodniej, czyli najstarszej. Później wymienione zostaną okna i odnowione witraże, odbudowane zostanie odwodnienie świątyni – dodaje.
Ksiądz dziekan Jacek Wieczorek, wyjaśnia, że mycie elewacji rozpoczęto od najstarszej, 500-letniej części świątyni.
– Na kamień ręcznie nakładana i rozprowadzana jest pasta, która potem spłukiwana jest wodą w wysokiej temperaturze, wynoszącej 80-90 stopni Celsjusza. Wielką sztuką jest zachowanie efektu czyszczenia na dłużej i tu wykonawca gwarantuje nam, że dzięki takiej technice będzie to możliwe – zaznacza ksiądz Jacek Wieczorek.
W elewacji ukryte są pojedyncze kamienie z łacińskimi napisami, pochodzącymi z pierwszej, średniowiecznej świątyni, którą ufundował Iwo Odrowąż. Z uwagi na autentyczność zabytku i jego wiek, świętokrzyski konserwator zabytków odradził czyszczenie popularną metodą piaskowania, by nie pozbawić kamienia charakteru. Zdecydowano się na czyszczenie chemiczne, które daje subtelniejszy rezultat, ale też jest bardziej wymagające.
Odnowa zewnętrznych murów prezbiterium ma się zakończyć w listopadzie. Pozostała część kolegiaty, czyli dzwonnica i część zachodnia, musi poczekać na zgromadzenie przez parafię kolejnych funduszy.
Remont możliwy jest dzięki dofinansowaniu nieco ponad 1 mln złotych z Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.
Przypomnijmy, kolegiata Świętego Mikołaja to kościół późnogotycki, jeden z najstarszych zabytków w Końskich, wybudowany w latach 1492-1520 na miejscu kościoła romańskiego ufundowanego przez Iwo Odrowąża. W latach 1902-1903 kościół został rozbudowany od strony zachodniej, a projektantem był architekt Wacław Popławski. W 1913 roku została wzniesiona wieża z zegarem i trzema dzwonami.
Z kolei w Nowym Kazanowie w ramach tego samego projektu trwają prace konserwatorskie ołtarza głównego i bocznego, którego patronem jest Święty Antoni.
W ubiegłym roku odnowiono ołtarz Świętego Franciszka w nawie bocznej. Oprócz renowacji ołtarzy wymieniane są też posadzki.