Rozpoczął się remont tamy na zalewie w Brodach. W pierwszym etapie prace będą prowadzone przy będącym częścią tamy zabytkowym przelewie z 1840 roku. Jest to symbol gminy Brody, który umieszczony jest w jej herbie.
Następnie przebudowana zostanie współczesna część tamy w Brodach. Ma ona zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania zalewu brodzkiego, pełniącego funkcje retencyjne, ale i rekreacyjne – podkreśla wójt Ernest Kumek.
– Remont tamy jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, zwłaszcza dla tych mieszkańców, którzy mieszkają blisko koryta rzeki. W przyszłości wykonane zostaną umocnienia zapór bocznych i koryta odpływowego. Ze względu na prowadzone prace, konieczne jest obecnie obniżenie poziomu zbiornika wodnego o około 30-40 centymetrów – wyjaśnia.
Zbiornikiem zarządzają Wody Polskie. Podczas niedawnego spotkania analizowano możliwość oczyszczenia wód zalewu – dodaje Ernest Kumek.
– Obecnie w żadnym miejscu zbiornika nie ma kąpieliska, a takie miejsce podniosłoby wartość turystyczną zalewu – dodaje wójt.
Wartość inwestycji prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wynosi ok. 4 mln zł. Prace potrwają do końca tego roku.
Historia zapory w Brodach
– Zapora była potrzebna, aby okiełznać Kamienną, która w tym rejonie rozlewała się szeroko, tworząc bagna – opowiada Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki. Od nich pochodzi nazwa miejscowości, bo tam brodziło się przez rzekę.
Dodaje, że pierwsze zapiski o Brodach sięgają 1624 roku. Już wtedy istniała tam kuźnica o nazwie „bród”. Należała do biskupów krakowskich. W 1725 roku uprzemysłowione dobra brodzkie trafiły na prawie sto lat do księży komunistów z Kielc, czyli Zgromadzenia Kleryckiego Księży Życia Wspólnego. Całe te dobra od Starachowic przez Michałów do Brodów zostały upaństwowione w 1818 roku. Wkrótce potem w Brodach powstała pudlingarnia i jaz wodny. Spiętrzona w ten sposób woda dawała energię dla zakładu.
Najbardziej charakterystycznym elementem zakładu w Brodach była zapora wsparta na kolumnach o porządku doryckim. Niestety, kres kombinatowi położyła powódź w 1903 roku, która zniszczyła także zakłady w Michałowie i Nietulisku. Dopiero w połowie ubiegłego wieku na Kamiennej w Brodach powstał zbiornik retencyjny, dziś pełniący także funkcje rekreacyjne.
Stara zapora została wkomponowana w koronę obecnego zalewu i jest symbolem gminy.