Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie będzie zmodernizowana. We wtorek (15 października) podpisano umowy z wykonawcami, które pozwolą całkowicie odnowić kolejkę i zmodernizować torowisko.
Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przyznaje, że umowy opiewające na łączną kwotę prawie 30 mln zł pozwolą na całkowitą zmianę oblicza ciuchci.
– Rewitalizacja będzie składała się z dwóch elementów: remontu szlaku kolejowego, ale też niektórych budynków, m. in. hali napraw, kuźni kolejowej, całego układu na stacjach w Jędrzejowie i Pińczowie – mówi.
Rewitalizacja pozwoli także na uruchomienie nowego odcinka szlaku między Pińczowem a Umianowicami, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. W sumie wyremontowanych zostanie około 18 kilometrów trasy.
Plany na rewitalizację Ciuchci Ponidzie są dalekosiężne i obejmą także kolejne odcinki. Tomasz Hałatkiewicz przybliża, że w dalszej perspektywie wyremontowany zostanie most na Nidzie i drewniane estakady – najdłuższe w Europie. To umożliwi utworzenie dłuższego, 32-kilometrowego szlaku łączącego Jędrzejów z Pińczowem.
Wicemarszałek Grzegorz Socha mówi, że inwestycje w Ciuchcię Ponidzie mają sprawić, by nie była ona wyłącznie klasycznym muzeum.
– Chcemy, by te wagony nie stały, lecz by turyści mogli się nimi przemieszczać i w ten sposób odwiedzać „żywe” muzeum. Jazda w historycznych wagonach to doskonała okazja, by podziwiać i poznawać wyjątkowe walory przyrodnicze Ponidzia – podkreśla.
Marcin Piszczek, burmistrz miasta i gminy Jędrzejów ocenia, że uregulowanie kwestii własności kolejki i powierzenie jej konkretnemu samorządowi, jakim jest samorząd województwa, może sprawić że kolejka ponownie stanie się atrakcją turystyczną.
– Trzeba przyznać, że w momencie kiedy pojawił się Zespół Parków jako podmiot bezpośrednio nadzorujący Ciuchcię Ponidzie zmiana jakościowa jest bardzo duża. Po okresie pandemii sukcesywnie wzrasta liczba przewozów. Dwa lata temu wynosiła ona ok. 6 tys., w zeszłym roku 8 tys., w tym już ponad 10 tys., a jeszcze sezon się nie zakończył. Trzeba przyznać, że ciuchcia wróciła na właściwe tory – mówi.
Według szacunków, po kompleksowej rewitalizacji liczba turystów może wzrosnąć do 30-40 tys. rocznie. Inwestycje będą realizowane dzięki wsparciu z Polskiego Ładu.