Mszą świętą, pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego rozpoczęły się w Kielcach Międzynarodowe Obchody Dnia Białej Laski. To święto osób niewidomych i słabowidzących. Jego ideą jest zwrócenie uwagi na to, że osoby z dysfunkcją wzroku mają takie samo prawo do godnego życia, jak ludzie w pełni zdrowi.
Pokazujemy, że tacy ludzie też istnieją, wzajemnie sobie pomagają i chcą żyć jak inni, uczestnicząc w życiu społecznym i kulturalnym- przypomina Marian Rafał Zakrzewski, prezes Polskiego Koła Niewidomych koło Kielce. Jak dodaje, w Kielcach zmieniła się przestrzeń publiczna dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące mogą swobodnie przemieszczać się na terenie miasta.
– Osoby niewidome są ambitne i same chcą sobie radzić w życiu codziennym nie szukając pomocy. Wiele w naszym mieście zmieniło się na plus jeśli chodzi o łatwość przemieszczania się. Wejście na dworzec PKS czy odnowiony PKP nie stanowi problemu. Podobnie jest jeśli chodzi o przejścia dla pieszych wyposażone w płytki ostrzegawcze informujące o przekraczaniu granicy strefy bezpiecznej i niebezpiecznej oraz sygnały dźwiękowe – wyjaśnia.
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, członkowie Polskiego Związku Niewidomych, jego sympatycy i osoby wspierające tę organizację otrzymały statuetki aniołów wykonane przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Końskich.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski ustanowiony został w 1993 roku przez Europejską Unię Niewidomych.