18 działaczy opozycji antykomunistycznej z województwa świętokrzyskiego (w tym czterech pośmiertnie) zostało w piątek (18 października) odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. To jedno z najważniejszych odznaczeń dla ludzi walczących z komunizmem i jest nadawane przez prezydenta RP.
W imieniu głowy państwa, odznaczenia dla zasłużonych wręczył Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Jak zaznacza, jest to wyraz pamięci o tych, którym Rzeczpospolita zawdzięcza swoją wolność.
– Gdyby nie tacy ludzie jak dziś uhonorowani, którzy ryzykowali utratą wolności a nawet życia nie mielibyśmy wolnej Polski w takim wymiarze jakim mamy obecnie. Osoby te uczestniczyły w strajkach, akcjach protestacyjnych a niektórzy z nich byli powoływani na tzw. ćwiczenia do wojskowych obozów internowania gdzie doświadczali znęcani i tortur podobnie jak w latach 70-tych ks. Jerzy Popiełuszko. Nasz kraj ma wielki dług wdzięczności, wobec tych osób, dlatego przez odznaczenia chcemy chociaż symbolicznie i częściowo ten dług spłacić – dodaje.
Jednym z wyróżnionych był Rafał Górski, który przyznał, że otrzymanie krzyża to dla niego wielki honor i zaszczyt.
– Zaraz po stanie wojennym aż do 1989 roku wraz z grupą przyjaciół prowadziliśmy działalność, która polegała głównie na drukowaniu i kolportażu gazet i ulotek oraz organizowaniu drobnych sabotaży a wszystko to miało na celu pokazanie ówczesnej władzy, że nie godzimy się na to co się dzieje w naszej ojczyźnie. W 1982 roku czyli jeszcze w czasie stanu wojennego ustawiliśmy potajemnie na cmentarzu partyzanckim krzyż katyński a co ciekawe dziś w jego miejscu stoi pomnik – tłumaczy.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL. Dotychczas w całym kraju to wyróżnienie otrzymało ponad 7 tys. osób. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.
Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności – Biogramy
Pliki:
KWiS 2024.10.14