Edukacja poprzez zabawę, odkrywanie technologii i świadome korzystanie z mediów – te i wiele innych tematów dominowały podczas Nocy Innowacji w Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce. Wydarzenie zorganizowane w ramach tegorocznego Digital Festival 2024, przyciągnęło licznie mieszkańców, oferując interaktywne atrakcje oraz pokazując jak nowoczesne technologie rewolucjonizują świat mediów i naszą codzienną rzeczywistość.
Jak mówi Karolina Cieślik, kierująca Centrum Edukacji Medialnej goście mogli nie tylko zobaczyć kulisy pracy radiowców, ale również przenieść się w czasie, by poznać historię mediów – od szpulowych taśm po cyfrowe rozwiązania.
– Tego rodzaju wydarzenia organizowane są po to, aby zapoznać uczestników z nowymi technologiami i pokazać, jak mogą one ułatwiać codzienne życie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rozwiązań technologicznych działa „od środka”, a takie wydarzenia dają nam możliwość zobaczenia tego z perspektywy twórców. Jest to również doskonała forma edukacji w zakresie zagrożeń związanych z szybkim rozwojem technologii. Podczas Nocy Innowacji pokazaliśmy jak technologia zmienia nie tylko świat mediów, ale i sposób, w jaki się komunikujemy i uczymy. To niezwykle ważne, by umieć świadomie korzystać z technologii, dlatego tak cieszy nas duże zainteresowanie tym wydarzeniem – mówi Karolina Cieślik.
Noc Innowacji to jednak nie tylko zwiedzanie. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych rozpoznawaniu fake newsów, co okazało się kluczowym tematem, zwłaszcza w kontekście współczesnych zagrożeń cyfrowych. – To niezwykle ważny temat, szczególnie dla młodych ludzi, którzy coraz częściej spotykają się z dezinformacją – podkreśliła Karolina Cieślik.
Na Noc Innowacji wybrało się wielu rodziców z dziećmi, a interaktywne atrakcje dostarczyły emocji zarówno najmłodszym, jak i dorosłym. Pani Magda, która przyszła na wydarzenie z dziećmi, była zachwycona.
– Dzieci były oczarowane, ale muszę przyznać, że to ja byłam najbardziej podekscytowana. Szczególnie podobało mi się, jak w sali kinowej wyświetlano dźwięki burzy w lesie. To było coś niesamowitego – dodała.
Jedną z najbardziej obleganych atrakcji było studio Green Screen, gdzie każdy mógł wcielić się w rolę prezentera telewizyjnego. Alicja, jedna z najmłodszych uczestniczek, była zachwycona tą możliwością.
– To było stresujące, ale i ekscytujące. Mogłam spróbować swoich sił w czytaniu wiadomości, a dzięki greenscreenowi tłem był stadion piłki nożnej – relacjonowała
Dla miłośników historii techniki szczególną atrakcją była wystawa starych radioodbiorników, gdzie można było podziwiać najstarsze modele, w tym jeden z 1929 roku.
Pan Michał przyznał, że całe wydarzenie pozytywnie go zaskoczyło.
– Wcześniej byłem w Radiu Kielce, ale nie miałem okazji odwiedzić Centrum Edukacji Medialnej. Byłem mile zaskoczony, że takie miejsce istnieje w Kielcach. Można tu zobaczyć naprawdę ciekawe eksponaty. Bardzo podobało nam się słuchanie audycji radiowych z różnych zakątków świata – można je wyszukiwać, a stare odbiorniki radiowe, telewizory i magnetofony wręcz mnie poruszyły. Pamiętam takie sprzęty, więc ta część była dla mnie szczególnie nostalgiczna – podkreślił.
Jego córka, Agnieszka przyznała, że to jej druga wizyta w Centrum Edukacji Medialnej, ale zwiedzanie w wieczornej formie zrobiło na niej jeszcze większe wrażenie.
– Bardzo lubię odwiedzać to miejsce, bo jest inspirujące dla ludzi w moim wieku. Możemy tu dowiedzieć się, jak wyglądało życie bez telefonów i jak rozwijały się media. Wszystko jest świetnie pokazane, a możliwość słuchania stacji radiowych z całego świata pokazuje ogromną różnorodność – dodała.
Organizatorzy imprezy zapowiadają kolejne spotkania edukacyjne. Już 25 października odbędą się warsztaty „Twoje dzieci – bezpieczne dzieci”, skierowane do rodziców i poświęcone bezpieczeństwu w sieci.