Nieistniejące od 20 lat kieleckie Technikum Geologiczne doczekało się upamiętnienia. W Państwowym Instytucie Geologicznym przy ulicy Zgody w Kielcach otwarto Izbę Pamięci dedykowaną dawnej szkole.
Jan Kowalski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Geologicznego w Kielcach informuje, że utworzenie Izby pozwoli zachować pamięć o technikum oraz kultywować jego tradycje.
– My jako absolwenci jesteśmy spadkobiercami naszej wspaniałej szkoły. Izba Pamięci ulokowana w Państwowym Instytucie Geologicznym pozwala nam pokazać się światu, gdyż większość ludzi zapomniała już o istnieniu tego technikum. Staramy się zatem kultywować jego tradycje i chcemy przypomnieć się tym, którzy odwiedzają Państwowy Instytut Geologiczny – podkreśla.
Jan Kowalski informuje, że Technikum Geologiczne w Kielcach funkcjonowało w latach 1953-2004. W swej 51-letniej historii wykształciło 2143 osoby. Na wystawie poświęconej historii placówki umieszczono m.in.: sztandar Technikum Geologicznego, oryginalną tablicę z jednej z sal lekcyjnych, tabliczki z frontu budynków szkoły, sztandary zakładów opiekuńczych Przedsiębiorstwa Geologicznego i Przedsiębiorstwa Wiertniczego, mundur górnika oraz setki zdjęć.
Natomiast w katolickim skrzydle cmentarza prawosławnego w Kielcach odsłonięto w sobotę (19 października) tablicę upamiętniającą Zbigniewa Rubinowskiego. Jan Kowalski tłumaczy, że to równie ważna uroczystość, ponieważ ten wybitny geolog bardzo przysłużył się regionowi świętokrzyskiemu.
– Zbigniew Rubinowski był bardzo znanym i cenionym geologiem, który dla naszej Ziemi Świętokrzyskiej poczynił wielkie zasługi. Trzeba o tym pamiętać. Zbigniew zginął w Alpach, pod górą Dachstein. Wielka szkoda, że jego życie zakończyło się tak nagle, gwałtownie i również dlatego chcieliśmy upamiętnić jego osobę – tłumaczy Jan Kowalski.
Dr inż. Zbigniew Rubinowski był wybitnym geologiem i badaczem Gór Świętokrzyskich. M.in. to jemu zawdzięcza się objęcie Jaskini Raj ochroną prawną oraz udostępnienie jej dla turystów. Jest twórcą ponad 200 opracowań naukowych, a do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą „Atlas geologiczno-surowcowy Gór Świętokrzyskich” czy „Mapy geologiczno-gospodarcze regionu świętokrzyskiego”, które współtworzył. Jego imieniem został nazwany również jeden z kieleckich rezerwatów przyrody – „Wietrznia”. Tablica poświęcona Zbigniewowi Rubinowskiemu znajduje się na grobie jego ojca, Rudolfa Rubinowskiego, który spoczywa w skrzydle katolickim kieleckiego cmentarza prawosławnego.
Piotr Sawa