Bezpłatne studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej w edukacji włączającej oferuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Jak tłumaczy profesor Katarzyna Parys, zastępca dyrektora Instytutu Pedagogiki ds. ogólnych w UJK – Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się pokryć koszty pierwszego semestru nauki, a w przyszłości być może również następnych. Resort chce, by na rynek pracy trafili specjaliści, których teraz bardzo brakuje.
– Absolwenci uzyskują pełne kwalifikacje do wypełniania roli zawodowej nauczyciela pedagoga specjalnego. W myśl założeń ministerstwa jest to przede wszystkim uzupełnienie braków w naszej oświacie. Każda placówka szkolna i przedszkolna ma obowiązek zatrudniania pedagoga specjalnego – tłumaczy profesor Katarzyna Parys.
Resort edukacji promuje edukację włączającą, w ramach której w szkołach ogólnych kształcą się również uczniowie z niepełnosprawnościami. Takie dzieci bardzo potrzebują wsparcia ze strony pedagogów specjalnych. Profesor Katarzyna Parys informuje, że UJK jest gotów przyjąć 35 osób na studia podyplomowe z tej specjalności. Rekrutacja trwa w ekspresowym tempie, bo właśnie się zaczęła, a zakończy się już w tę środę (23 października). Kandydatów jest więcej niż miejsc.
– Jestem zaskoczona tak dużym zainteresowaniem. Analogiczne studia, ale w pełni płatne ogłosiliśmy przed wakacjami. Wówczas nie udało nam się zrekrutować chętnych – tłumaczy profesor Katarzyna Parys.
Pierwsze zajęcia odbędą się 8 listopada.