Zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach wzbogacą się o nowe eksponaty w postaci pięciu serwisów z Zakładów Porcelany w Ćmielowie i współczesnego szkła artystycznego. Powiększenie kolekcji jest możliwe dzięki dotacji celowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach zwraca uwagę, że instytucja ta jest właścicielem największej w kraju kolekcji ceramiki ćmielowskiej.
– Ale każdą kolekcję trzeba powiększać, a nasza zostanie uzupełniona zwłaszcza o przykłady znakomitego, powojennego dizajnu, którego do tej pory mieliśmy mało. Będą to serwisy sławnych, polskich projektantów, m.in. Wincentego Potackiego. Produkty z tej serii cieszą się bardzo dużym uznaniem znawców przedmiotu i kolekcjonerów – zaznacza.
Jak dodaje Urszula Kinder, do zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach trafią też szkła wielkoformatowe i prasowane z lat 50. i 80. XX wieku, wyprodukowane w polskich hutach szkła, według projektów takich mistrzów polskiego wzornictwa, jak m.in. Zbigniew Horbowy, czy Ewa Gerczuk-Moskaluk.
– Te eksponaty uzupełnią nasza kolekcję szkieł powojennych. Ten nasz zbiór jest niewielki, ale bardzo znaczący ze względu na jakość. Powojenne wzornictwo było dotychczas skromnie reprezentowane nie tylko w muzeum w Kielcach, ale także w innych polskich kolekcjach, ale teraz przychodzi czas, kiedy to szkło jest doceniane i tego typu rzeczy są często kupowane do zbiorów muzealnych – tłumaczy.
Nowe szkła i porcelana po raz pierwsze zostaną zaprezentowane na wystawie, pt. „Sezamie otwórz się. Nabytki nowe i nie tylko”, której wernisaż jest zaplanowany na 10 grudnia, a po jej zakończeniu trafią już na ekspozycję stałą do Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej im. Alojzego Obornego.
Zakup eksponatów jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wynosi 57 850 zł.