Straż Leśna podsumowała trwającą trzy tygodnie akcję „Jesień 2024”. W lasach świętokrzyskich i radomskich przeprowadzono 433 kontrole z czego najwięcej interwencji odnotowano w lasach suchedniowskich oraz nadleśnictwie Zagnańsk – miejscach wyjątkowo popularnych wśród grzybiarzy, zarówno lokalnych, jak i przyjezdnych z całej Polski.
Jak poinformowała Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w lasach podczas grzybobrania. W tym roku sezon na grzyby był niezwykle obfity, co przyciągnęło do lasów rekordową liczbę osób.
– Strażnicy skupiali się na tym, by zapewnić bezpieczeństwo, m.in. poprzez pilnowanie, by pojazdy nie blokowały dróg leśnych, które mają znaczenie komunikacyjne oraz służą do celów przeciwpożarowych i ratunkowych – wyjaśnia Edyta Nowicka. – W sumie nałożono 166 mandatów, głównie za nieprawidłowe parkowanie, a ich średnia wysokość wyniosła 120 zł. Wystawiono także 1035 pouczeń, a jeden wniosek skierowano do sądu – wyjaśnia Edyta Nowicka.
Podczas akcji odnotowano także inne incydenty, w tym 4 naruszenia przepisów przeciwpożarowych, 5 przypadków nielegalnego wyrębu drzew oraz 1 przypadek zaśmiecania lasu.
Istotnym elementem tegorocznej akcji było także promowanie sprzątania lasu. Wielu grzybiarzy aktywnie włączyło się w akcję „Zabierz 5 z lasu”, zabierając ze sobą worki na śmieci oprócz koszyków na grzyby. – Akcja ta była szeroko promowana także w mediach społecznościowych – dodaje rzecznik RDLP.
Akcja „Jesień 2024” nie obyła się bez sytuacji zaginięć. Grzybiarze, często nieświadomi szybko zapadającego zmroku i rozległości lasów, zgubili się podczas swoich wypraw. – W takich przypadkach korzystaliśmy z nowoczesnych technologii, takich jak drony z kamerami na podczerwień, oraz współpracowaliśmy z policją. Apelujemy, by przed wejściem do lasu zawsze mieć naładowany telefon oraz znać kontakt do miejscowego leśniczego lub straży leśnej, co może być nieocenione w sytuacji zagubienia – podkreśla Nowicka.
Wkrótce rozpocznie się kolejna akcja straży leśnej, tym razem skierowana na przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskiwaniu stroiszu, czyli gałęzi jodłowych używanych do wiązanek na Wszystkich Świętych. Niszczenie młodych drzew w celu kradzieży gałęzi stanowi poważne zagrożenie dla lasów, dlatego straż apeluje by pytać o legalne pochodzenie stroiszu przy zakupie wieńców i wiązanek. Akcja potrwa od 25 października do 4 listopada.