Aldona Kowalska, kierownik Kliniki Endokrynologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii otrzymała nominację profesorską. Lekarka oprócz kierowania kliniką prowadzi również zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Aldona Kowalska jest związana ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii od 36 lat. Jak podkreśla, nominacja profesorska jest ukoronowaniem pracy naukowej jej, ale też zespołu lekarskiego, który stworzyła.
– Ktoś, kto – powiem tak sportowo – „gra tylko na siebie”, to nie ma szans w medycynie osiągnąć najwyższego stopnia naukowego. Profesor to osoba, która jest w stanie zbudować zespół, zaangażować wielu lekarzy wokół prac naukowych – tłumaczy.
ŚCO to wiodący w Polsce ośrodek prowadzący pionierskie badania genetyczne. Działa tu nowoczesny Zakład Diagnostyki Molekularnej. Profesor Aldona Kowalska podkreśla interdyscyplinarność swojej pracy oraz fakt, że jej badania mają praktyczne zastosowanie.
– Nauka służy pacjentom, to nie jest osobna aktywność zawieszona w próżni. My robimy to, żeby poprawić diagnostykę, poprawić leczenie – tłumaczy.
Właśnie pacjentom ze śmiertelnie groźnym anaplastycznym rakiem tarczycy chce w przyszłości pomóc profesor Aldona Kowalska. Obecnie ten nowotwór jest w praktyce wyrokiem śmierci, medycyna nie potrafi sobie z nim poradzić. Większość osób, u których go zdiagnozowano umiera w ciągu kilku miesięcy. – Mamy pewne koncepcje, jak w inny sposób leczyć ten nowotwór. Wymaga to dalszych badań, ale liczymy, że z choroby śmiertelnej uda się zmienić tego raka w chorobę przewlekłą. To dla mnie wyzwanie na najbliższe lata – zapowiada.