Ponad 56 mln zł przeznaczy Ministerstwo Cyfryzacji na podnoszenie e-kompetencji obywateli i urzędników – poinformował resort w piątek. Program zajęć obejmie m.in. załatwianie spraw urzędowych online, obsługę komputera czy bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych.
Resort cyfryzacji poinformował w piątkowym komunikacie, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło wyniki dla kolejnych dwóch naborów w ramach Inwestycji E-kompetencje z Krajowego Planu Odbudowy. Do dofinansowania wybrano pięć projektów wspierających szkolenia dla urzędników oraz trzy projekty szkoleniowe dla obywateli. MC dodało, że na ten cel zostanie przeznaczone ponad 56 mln zł.
„Chcemy dać obywatelom dostęp do nowoczesnych technologii i aby każdy mógł swobodnie korzystać z e-usług. To nie tylko zwiększa komfort życia, ale również przyczynia się do rozwoju całego społeczeństwa” – podkreślił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w informacji.
Resort wskazał, że szkolenia mają dotyczyć 20 tys. obywateli i 16 tys. urzędników.
W zajęciach dla obywateli – jak podano – będą mogły uczestniczyć pełnoletnie osoby z numerem PESEL, które mieszkają w Polsce na stałe. Program zajęć będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników i obejmie: załatwianie spraw urzędowych online, obsługę komputera, komunikację online, korzystanie z narzędzi i aplikacji cyfrowych, identyfikację elektroniczną, bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz ochronę danych przy transakcjach internetowych. Szkolenia odbędą się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim i wielkopolskim.
Resort wskazał, że celem szkoleń urzędników jest poprawa jakości obsługi oraz zwiększenia efektywności pracy administracji publicznej w 12 województwach – dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Poinformowano, że projekty, które otrzymają dofinansowanie, to propozycje Fundacji Asuncion Morera, Fundacji Klaster Innowacji Społecznych, Fundacji E-Prosperity, Fundacji Edukacja Bez Barier – na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce, Fundacji Partycypacji Społecznej oraz Warmińsko – Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.
CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu – poinformował resort.