Depresja, przemoc rówieśnicza czy zaburzenia odżywiania – to tylko niektóre tematy jakie były poruszane podczas konferencji ,,Chodź pomaluj mój świat – w krainie dziecięcych spraw”. Wydarzenie było zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Psychologii Stosowanej ,,Do Dzieła!” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Konferencja odbyła się w dniach 24-25 października w budynku Wydziału Pedagogiki i Psychologii przy ul. Krakowskiej.
W ramach wydarzenia studenci oraz profesorowie uczelni przeprowadzili serię zajęć kierowanych do młodzieży i dorosłych dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego oraz radzenia sobie z problemami psychicznymi.
Monika Ślusarz, studentka psychologii oraz jedna z prowadzących tłumaczy, że takie przedsięwzięcia są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na przełamanie tematów ,,tabu”.
– Ważne jest, aby rozmawiać o problemach psychicznych najmłodszych ,,na forum”, ponieważ dawniej był to temat ,,tabu”, który w przestrzeni publicznej praktycznie nie istniał, a właśnie ważne jest, aby nad tymi kwestiami się pochylić i je przepracować oraz pokazać, że są naturalną częścią życia. Na konferencję oraz warsztaty przyszło bardzo dużo osób i sam fakt, że frekwencja dopisała świadczy o tym, iż coraz więcej ludzi dostrzega ten problem – mówi studentka.
Joanna Sękowska, przewodnicząca Koła Naukowego ,,Do Dzieła!” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego informuje, że zakres tematyczny zajęć realizowanych w ramach wydarzenia był obszerny.
– Tematyka zajęć jest dość szeroka, co było jednym z naszych głównych celów. Przeprowadziliśmy m.in. warsztaty z zakresu zaburzeń odżywiania, wyciszenia i pracy z ciałem u dzieci, trening zastępowania agresji, trening umiejętności społecznych czy warsztat o przeciwdziałaniu i zapobieganiu narkomanii – mówi przewodnicząca Koła Naukowego ,,Do Dzieła!”.
Z oficjalnych danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że w roku 2023 wśród osób poniżej 18. roku życia odnotowano 2139 prób samobójczych, które w 145 przypadkach były udane.
Piotr Sawa