Ludzie mediów na rowerach z różnych stron świata, ale mocno związani z Polską, duch sportowej rywalizacji, a przy tym cześć i chwała polskim bohaterom, którzy 80 lat temu wyzwolili Bredę spod hitlerowskiej okupacji. Właśnie w tym holenderskim mieście odbywają się zawody MTB Media World Cup Breda 2024.
Jak powiedział organizator wydarzenia i prezes Fundacji World Cup Mariusz Herman to już dziewiąta edycja zawodów, które promują Polskę poprzez aktywność i sport. Dotychczasowe odbywały się w naszym kraju: ta jest pierwszą poza granicami Polski.
Dlaczego akurat holenderska Breda?
29 października mija 80 rocznica wyzwolenia Bredy przez I Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.
Do Bredy zjechało 120 osób z całego świata, m.in. z USA. Kanady, RPA, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Belgii oraz krajów skandynawskich: Danii, Norwegii i Szwecji. To dziennikarze i ludzie aktywni w internecie. Aktywności nie zabrakło również na rowerowej trasie – co zaznaczał organizator. Trasa wiodła po lesie, była wąska i wymagająca. Ścigali się: kobiety i mężczyźni w różnych kategoriach wiekowych.
Dla Tomasz Świtały, który przyjechał do Bredy ze Sztokholmu, ze Szwecji, obok rywalizacji sportowej i integracji z Polonią bardzo ważny jest osobisty wątek patriotyczny wydarzenia. Jego wuj walczył u boku gen. Stanisława Maczka i wspólnie z nim walczył o wolność Bredy.
Zwycięzców zawodów poznamy w sobotę ( 26.10.24). Również jutro na cmentarzu polskich żołnierzy w Bredzie odbędą się uroczystości patriotyczne z okazji 80 rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez I Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka. W uroczystościach wezmą udział również polscy i polonijni dziennikarze odziani w kolory, w pomarańczowe kurtki, uczestnicy zawodów MTB Media World Cup Breda 2024. Rowerowe spotkanie dofinansowało Ministerstw Spraw Zagranicznych.
1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę 29 października 1944r. Dzięki śmiałemu manewrowi miasto zostało zdobyte bez krwawych walk, co uratowało życie jego mieszkańców i uchroniło od zniszczeń zabytkową zabudowę. W uznaniu za te działania mieszkańcy Bredy otaczali Polaków z 1 Dywizji Pancernej wielkim szacunkiem i wdzięcznością. Każdy polski żołnierz, który uczestniczył w wyzwoleniu miasta, otrzymał Honorowe Obywatelstwo Bredy.