– Wszystko jest możliwe, jeżeli w to uwierzymy, jeżeli zapragniemy, żeby nasze marzenia zaistniały w naszym życiu – tak do dzieci ze świętokrzyskich podstawówek mówił Rafał Zawierucha.
Aktor w piątek (25 października) spotkał się z młodymi uczestnikami projektu pod tytułem „Mój artystyczny świat”, realizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach, które poprowadził gość. Rafał Zawierucha zapowiadał, że pokaże dzieciom ćwiczenia, które przydają się w jego pracy, ale mogą też być pomocne w codziennym życiu każdego z nas.
– Poprzez zabawę nauczymy się świadomości ciała, wykonamy kilka ćwiczeń, które uświadamiają nam, aktorom, czym jest ciało, czym jest oddech w rozmowie, w dialogu. My, aktorzy, korzystamy z tej wiedzy każdego dnia zawodowo, ale myślę, że poprzez to, co dziś zrobimy, dzieci nauczą się tego, czego potrzebujemy codziennie, w każdej rozmowie, sytuacji, relacji, kiedy mamy różne emocje w sobie. Będziemy pracowali na rożnych emocjach, żeby przede wszystkim się ich nie bać, żeby uświadamiać sobie, że one są w nas i wokół nas, i żeby umieć radzić sobie z nimi – tłumaczył.
Przy okazji spotkania z młodymi pasjonatami aktorstwa, Rafał Zawierucha wspominał, jak w nim budziło się to zainteresowanie.
– Chodziłem do teatru dziecięcego „Kubuś”, potem chodziłem do kina, oglądałem filmy, które wciągały mnie w świat, o którym opowiadały, a tak poważniej zaczęło się w liceum – „Norwidzie”. Chociaż wcześniej byłem pierwszy do wszystkiego: wszelkiego rodzaju zabaw szkolnych, prowadzania konkursów, akademii szkolnych, dnia wagarowicza, dnia nauczyciela. Każde święto było okazją, żeby jako pierwszy się do tego angażować, by powiedzieć wiersz, zaśpiewać piosenkę – raz śpiewałem i to był ostatni raz, kiedy coś zaśpiewałem przed ludźmi. Myślę, że świetnym aktorem byłem już w domu, bo cokolwiek złego nie zrobiłem, zawsze potrafiłem wmówić rodzicom, że to nie ja – żartował.
Wizyta Rafała Zawieruchy w Kielcach była krótka. Jak wyjaśnił, po zajęciach musiał wracać do Warszawy na drugi tego dnia trening przed kolejnym odcinkiem telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Przyznał, że do udziału w tanecznych zmaganiach nie trzeba go było namawiać.
– Musiał się tylko znaleźć odpowiedni moment w moim życiu prywatnym i zawodowym, żeby móc na to znaleźć czas, bo to jest bardzo wymagające. To jest niezwykła przygoda, ale taka, której naprawdę trzeba poświęcić dużo czasu, żeby efekty wyglądały tak, jak wyglądają, choć jest jeszcze wiele niedociągnięć, więc mam się z czym mierzyć – mówił.
W zajęciach udział wzięły Wiktoria i Kasia ze Szkoły Podstawowej numer 5 w Kielcach. Obie zgodnie przyznały, że przyszły ze względu na Rafała Zwieruchę. Jak wyjaśniała ich opiekunka, Sylwia, to okazja, by poznać pochodzącego z Kielc aktora.
– Dowiedzieliśmy się, że jest taka możliwość, a z uwagi, że kibicujemy panu Rafałowi w tanecznym show, to dziewczynki się zgłosiły. Myślę, że największą zachętą był pan aktor, ale teatr też dziewczynki bardzo interesuje – powiedziała.
Piątkowe (25.10.) warsztaty odbyły się w ramach projektu „Mój artystyczny świat”, który realizuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Jak wyjaśniła jego dyrektor, Magdalena Fogiel-Litwinek, zajęcia trwają już od kilku miesięcy i wzięło w nich udział ponad 500 młodych osób.
– Były różnego rodzaju zajęcia taneczne, artystyczne z Teatrem Ecce Homo, z Kieleckim Teatrem Tańca, a dzisiaj taka wisienka na torcie, czyli mamy gościa, wybitnego aktora, pana Rafała Zawieruchę, który pomimo tak licznych zajęć, bo jest osobą zaangażowaną w wiele projektów, znalazł czas dla młodzieży. Chcemy pokazać młodym ludziom, że ten świat artystyczny, świat kultury jest czymś pięknym, warto w niego wejść. Może w kimś z tych młodych ludzi urodzi się taka pasja i okaże się, że z takiego miasta jak Kielce można się wybić i odnieść sukces. Takim przykładem jest na pewno pan Rafał Zawierucha, który pokazał, że można się dostać nawet na hollywoodzkie salony. Mam nadzieję, że „Pewnego razu w Hollywood” się powtórzy. To jest po prostu „Pewnego razu w Kielcach” – zaznaczyła.
Projekt „Mój artystyczny świat” został dofinansowany ze środków MKiDN, z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Edukacja Kulturalna” w kwocie 60 tys. zł.