Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie słynące z kolekcji zegarów, ekslibrisów i grafiki, rozpoczęło szereg inwestycji mających na celu poprawę warunków ekspozycji zbiorów i modernizację historycznych budynków. Placówka chce też stworzyć bardziej przyjazne warunki dla odwiedzających.
Jak informuje Jan Przypkowski, dyrektor muzeum jednym z kluczowych zbiorów muzeum jest dział ekslibrisu i grafiki, obejmujący ponad 24 tys. obiektów.
– W ramach programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości ponad 400 tys. zł. rozpoczęliśmy digitalizację części kolekcji exlibrisów. Proces ten potrwa do połowy 2026 roku, a efekty będą widoczne na stronie internetowej muzeum – tłumaczy
W muzeum trwa też remont. Prace obejmują m.in. wymianę dachu i izolację fundamentów w kamienicy nr 8, której dach od dłuższego czasu wymagał pilnej interwencji. – Ikoniczne dla muzeum obserwatorium astronomiczne Feliksa Przypkowskiego również zostanie odnowione. Zbudowane w 1922 roku, obecnie nie pełni swojej pierwotnej funkcji ze względu na zanieczyszczenie światłem, czyli nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez jego sztuczne źródła oraz okoliczną zabudowę. Niemniej jednak nowa kopuła, zastępująca obecną rekonstrukcję z lat 80-tych XX wieku przywróci obserwatorium jego dawny blask, jako jednego z symboli placówki – wyjaśnia Jan Przypkowski
Prace budowlane rozpoczęły się w tym roku i będą realizowane etapami. Ich zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Muzeum pozyskało na remont dofinansowanie z programu „Polski Ład” w wysokości 2 mln 129 tys. zł.