Krwawe represje, walka z religią, podporządkowanie kultury, czy indoktrynacja młodzieży. To tylko część z tematów jakie zostały poruszone w ramach najnowszej wystawy „Stalinizm w Polsce” jaką można zobaczyć w Centrum Edukacji „Przystanek Historia” kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Tymczasowa ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od 23 października. Jej autor dr Michał Zawisza z Referatu Edukacji Narodowej delegatury IPN w Kielcach wyjaśnia, że celem wystawy jest zobrazowanie cech charakterystycznych dla panującego w powojennej Polsce systemu.
– Czyli naśladownictwa Związku Sowieckiego w zakresie kreowania ustroju państwa, organizacji gospodarki, czy w kwestii społecznych. Wystawa pokazuje charakterystykę tego ustroju. Jakie były jego przejawy, w jaki w ogóle sposób doszło do zaistnienia stalinizmu w Polsce, a także jak ówcześni komunistyczni politycy przygotowywali nasze państwo do przekształcenia na modłę sowiecką. Osobno zaprezentowaliśmy także koniec tego systemu, czyli odwilż tuż po śmierci Stalina – wyjaśnia.
Wystawa składa się z 18 plansz, na których za pomocą archiwalnych fotografii oraz opisów przedstawiono realia epoki z lat 1948-1956. Jest to czas kiedy ustrój państwa przybrał cechy państwa totalitarnego, a Polska była całkowicie uzależniona od Związku Sowieckiego.
– Ekspozycja jest częścią projektu Instytutu Pamięci Narodowej, którego celem jest pokazanie różnych fragmentów historii Polski za pomocą przystępnych i łatwych w odbiorze wystaw – dodaje Michał Zawisza.
Wystawę „Stalinizm w Polsce” można oglądać w Centrum Edukacji „Przystanek Historia” IPN przy ul. Warszawskiej w Kielcach do końca listopada tego roku.