W Kieleckich przychodniach można się już zaszczepić nowym wariantem szczepionki przeciw COVID-19. Jak się jednak okazuje chętnych na razie jest niewielu porównując do czasu pandemii gdy ze szczepień korzystały tysiące osób.
Świętokrzyskie Centrum Medyczne Artmedik zamówiło 100 dawek i wszystkie są już zarezerwowane dla pacjentów informuje Aleksandra Bielecka, specjalista ds. marketingu Grupa Artmedik.
– Szczepimy dwa razy w tygodniu. Te terminy są ruchome. Informujemy naszych pacjentów, którego dnia powinny się do nas zgłosić – mówi Aleksandra Bielecka.
Jeszcze mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 jest w PZU Zdrowie Centra Medyczne w Kielcach, informuje Dariusz Saletra, dyrektor regionu.
– Zamówiliśmy 30 szczepionek, stosowanie do zapotrzebowania pacjentów. Szczepimy cały czas, choć tym dniem, na który umawiamy pacjentów jest środa. Pacjenci, którzy chcą się u nas zaszczepić jak najbardziej mają taką możliwość – dodał Dariusz Saletra.
Dr Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego przyznaje, że zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19 jest niskie, ponieważ w opinii publicznej panuje przekonanie, że ta wersja koronawirusa nie jest tak groźna jak poprzednie.
– Nie docenia się tego, że u osób powyżej 60 roku życia ze schorzeniami towarzyszącymi przebieg choroby może być i rzeczywiście jest ciężki. Myślę że wiele osób nie zamierza się zaszczepić ponieważ liczą na to, że obecnie infekcja będzie miała łagodny przebieg i nie stanie się nic złego. Proszę pamiętać o tym, że zachorowania będą się nasilały, a do tego dołączą się inne infekcje wirusowe. Dlatego bardzo ważne jest to, by się zaszczepić – podkreśla lekarz.
Jak dodaje Wojciech Przybylski, szczepionka zabezpiecza przed najcięższą postacią i powikłania przed COVID-19.
By się zaszczepić przeciw COVID-19 należy posiadać skierowanie. Pacjenci mogą zapisać się na iniekcję za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo bezpośrednio w punkcie szczepień. Ich wykaz jest udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.
Szczepienia wykonywane są u osób w wieku 12 lat i starszych, a w pierwszej kolejności u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19. Należą do nich osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi. Szczepionkę można podawać w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek.
Szczepienie jest jednorazowe.