Województwo świętokrzyskie to pełne uroku miejsce, które doceniają nie tylko odwiedzający je turyści z różnych części Polski, ale także jego stali mieszkańcy. Kielczanie, oprócz powszechnie znanych lokalnych atrakcji, które widzieli już nie raz, szczególnie poszukują mniej znanych i, co za tym idzie, także rzadziej uczęszczanych przez turystów lokalizacji. Dzięki nim można bowiem na nowo odkryć urok swojej „małej ojczyzny” oraz jeszcze bardziej docenić jej wyjątkowe walory. Dokąd warto wybrać się na krótki, weekendowy wyjazd poza dom w Świętokrzyskiem?
Świętokrzyskie. Informacje praktyczne (nie tylko) dla miejscowych
Świętokrzyskie skrywa na swoim terenie wiele sekretów oraz miejsc, które są dość rzadko odwiedzane przez turystów. Region ten tworzą bowiem nie tylko takie znane i chętnie wybierane przez przyjezdnych i miejscowych atrakcje turystyczne, jak m. in. Jaskinia Raj, Święty Krzyż, Sandomierz czy Chęciny. To także wiele mniej znanych perełek, które szczególnie warto odwiedzić w wolny weekend, zwłaszcza jeśli chcemy spędzić go w ciekawy, wartościowy sposób bez wyjeżdżania daleko od domu.
Planując weekend w Świętokrzyskiem, oprócz wyboru celu podróży, warto rozważyć także rezerwację zakwaterowania w okolicy. Dzięki temu będziemy mogli poświęcić na zwiedzanie więcej czasu, zaoszczędzić paliwo na dojazdy, a także odpocząć od domu i szarej codzienności. Taki reset przyda się każdej, pracującej na co dzień osobie, która w danym momencie nie może sobie pozwolić na wzięcie dłuższego urlopu w pracy i zorganizowanie wypoczynku z prawdziwego zdarzenia. Dostępne w regionie Góry Świętokrzyskie noclegi można przejrzeć i od ręki zarezerwować na stronie Nocowanie.pl, należącej do największego polskiego portalu turystycznego.
Zachód słońca z Góry Miedzianki i świętokrzyskie rezerwaty przyrody
Pierwszym miejscem, do którego warto wyruszyć, jest zlokalizowana niedaleko Kielc Góra Miedzianka. Jest to jeden z piękniejszych szczytów w okolicy oraz miejsce, z którego można podziwiać naprawdę piękne widoki – zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. Miedzianka wznosi się na wysokość 354 m n.p.m., a wspiąć się na nią można szlakiem prowadzącym prosto na górę. Ze szczytu natomiast można podziwiać panoramę Kielc, Gór Świętokrzyskich, a także Tatr, oddalonych od tego miejsca o ok. 200 km. Warto ponadto wiedzieć, że Miedzianka zalicza się do Korony Gór Świętokrzyskich.
Świętokrzyskie to nie tylko Świętokrzyski Park Narodowy, ale także mniejsze rezerwaty, w których można podziwiać piękną przyrodę regionu. Jednym z nich jest Rezerwat Cisowa Góra, który robi naprawdę niesamowite wrażenie. Jego znakiem rozpoznawczym są bowiem wysokie na nawet 20 metrów ściany z czerwonego piaskowca, z których roztacza się piękna panorama okolicy. Drugim, wartym odwiedzenia rezerwatem w regionie jest Barcza. Miejsce to jest pięknie położone pośród świętokrzyskich lasów. W zagłębieniach pozostałych po dawnych wyrobiskach można podziwiać rzadkie gatunki roślin (np. mięsożerne rosiczki!), a także natknąć się na dzikie zwierzęta.
Śladami świętokrzyskich ruin
W świętokrzyskiej miejscowości Bodzentyn w dawnych czasach mieścił się ośrodek biskupi. Stracił na znaczeniu wraz z rozwojem Kielc i przeniesieniu tam biskupstwa. O dawnej świetności tego miejsca świadczą ruiny zamku biskupiego, które możemy obecnie podziwiać w miejscowości. W ich sąsiedztwie w sezonie letnim odbywają się tu różnego rodzaju imprezy plenerowe, które przyciągają do Bodzentyna mieszkańców okolicznych miejscowości. Oprócz ruin zamku, w miejscowości można zobaczyć stary cmentarz żydowski, kościół parafialny, a także Zagrodę Czernikiewiczów stanowiącą filię Muzeum Wsi Kieleckiej.
Na inne ruiny w regionie natkniemy się w miejscowości Samsonów, w której dawniej mieściła się huta. Dziś pozostały po niej jedynie ruiny, które mają jednak swój niepowtarzalny urok – je także warto odwiedzić, podziwiając uroki swojej „małej ojczyzny”. Ruinami, które robią zdecydowanie największe wrażenie, są natomiast te pozostałe po Zamku w Międzygórzu. Mimo tego, że do naszych czasów dotrwał niewielki fragment dawnych murów budowli prezentuje się on niesamowicie na tle okolicy. To piękne miejsce, które idealnie nadaje się na tło fotografii.
Nieco lepiej zachowane są natomiast pozostałości po dworze i zborze ariańskim w Węchadłowie. Jeszcze do niedawna mieściła się w nich szkoła, lecz obecnie budynek jest całkowicie opuszczony i stopniowo popada w niepamięć. W równie słabym stanie jest Dwór Karskich we Włostowie. Patrząc na ruiny, bez problemu można sobie jednak wyobrazić, jak okazale i pięknie prezentował się ten budynek w czasach swojej świetności.