Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach wciąż poszukuje wolontariuszy do przeprowadzenia kwesty na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków. Dotychczas zgłosiło się około 100 osób, a potrzeba około 400.
W tym roku kwesta odbędzie się na sześciu kieleckich cmentarzach, czyli Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym, Prawosławnym i na Piaskach – informuje Krzysztof Myśliński, prezes stowarzyszenia.
– Potrzebujemy ofiarnych kielczan, którzy nie tylko wrzucą datki do puszek kwestujących, ale także osób, które te pieniądze będą zbierać. Gdybyśmy chcieli wrócić do rozmiarów kwesty sprzed pandemii i gdybyśmy chcieli w takiej liczbie kwestujących zabezpieczyć kieleckie cmentarze, potrzebowalibyśmy około 400 osób – mówi Krzysztof Myśliński.
Jak przypomina, wolontariuszem może być każdy, także osoby niepełnoletnie.
– Datki do puszek zbierają nawet małe dzieci, ale te do 16. roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej. Zawsze możemy liczyć na uczniów, choć z roku na rok jest ich coraz mniej. Jednak gdyby szkoły nie włączyły się w kwestę byłoby nam ją naprawdę trudno zorganizować – dodał Krzysztof Myśliński.
Tegoroczna zbiórka odbędzie się 1 i 2 listopada. Rozpoczynać się będzie o godz. 9.00 i trwać do godz. 18.00. Każdy z wolontariuszy kwestować będzie 1,5 godziny.
Na kieleckich cmentarzach jest blisko tysiąc zabytkowych pomników i obiektów, a także wyjątkowe rzeźby i ogrodzenia żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.
W ciągu 31 lat za pieniądze zebrane podczas kwest odnowiono około 490 pomników i rzeźb cmentarnych.
Zapisy na kwestę prowadzone są poprzez adres e-mail: kwesta.kielce7@gmail.com.