Kielecki ratusz rozstrzygnął konkurs „Rowerowe Kielce”. Najlepsza trójka cyklistów w ciągu trzech miesięcy pokonała na rowerach z miejskiej wypożyczalni prawie 6 tys. km. Zwycięscy otrzymali nowoczesne rowery elektryczne.
Najlepszy wynik w rywalizacji uzyskał Maciej Drobiecki, który we wrześniu przejechał na rowerach prawie 2,5 tys. km. Jak przyznaje jazda na jednośladach jest przyjemna. Jednak jego zdaniem na ulicach miasta powinno być więcej elektrycznych rowerów.
– Generalnie ich liczba jest dość duża w porównaniu do podobnych systemów dostępnych w mniejszych miastach naszego województwa. Kielce na pewno pod tym względem przodują. Miejskie rowery umożliwiają dojechanie do szkoły lub pracy. Sam z nich korzystam na co dzień. Dlatego osiągnięty w konkursie wynik udało mi się uzyskać przy okazji codziennej jazdy – mówi.
– Zacząłem późno jeździć. Konkurs trwał od początku lipca, a ja jeździłem na miejskich rowerach tylko we wrześniu – podkreśla.
Maciej Drobiecki jest zdania, że Kielce z uwagi na położenie oraz ukształtowanie terenu są idealnym miejscem do jazdy na rowerze.
– W mieście nie brakuje widoków i dobrej infrastruktury, przynajmniej w niektórych miejscach. Jednak jest także sporo wzniesień, a elektryczne rowery są w takich przypadkach dużym ułatwieniem. Z pewnością spróbuję pobić mój wynik.
Agata Wojda, prezydent Kielc wyjaśnia, że rozstrzygnięty w środę (30 października) konkurs jest elementem zachęcania mieszkańców miasta do wybierania rowerów jako alternatywnego środka transportu.
– By rowery stanowiły nie tylko atrakcyjną formę rekreacji, ale też aby jednoślady stawały się coraz częściej codziennym środkiem transportu. Oczywiście nieodłączną częścią tego procesu jest powstawanie ścieżek rowerowych, których przybywa, a które są coraz bardziej funkcjonalne. To również wypożyczalnia, czyli Kielecki Rower Miejski, który mimo wielu krytycznych głosów okazał się sukcesem. Widzimy także, że stale przybywa osób decydujących się na zakup roweru i korzystanie z jednośladu w codziennym transporcie – stwierdza.
Agata Wojda dodała, że intencją władz miasta jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni umożliwiającej dzieciom i młodzieży dojeżdżanie do szkół na rowerach.
– W najbliższym czasie chcemy dokonać audytu obszarów w rejonach placówek oświatowych. Oprócz zachęty chcemy także zapewnić rodzicom komfort, że w momencie wysyłania dzieci do szkół na rowerze będą one w pełni bezpieczne – zaznacza.
Konkurs „Rowerowe Kielce” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Miasto Kielce otrzymało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie ponad 14 tys. zł. W konkursie łącznie uczestniczyło 535 osób.
I miejsce – Maciej Drobiecki – niecałe 2,5 tys. km
II miejsce – Daniel Walas – ponad 2,1 tys. km
III miejsce – Adrian Kwieciński – niemal 1,3 tys. km
Wyróżnienia otrzymali także:
IV miejsce – Emilia Skrzyniarz – 608 km – otrzymała także nagrodę specjalną jako najaktywniejsza uczestniczka konkursu, która wykonała 1 tys. przejazdów.
V miejsce – Seweryn Staniec – 594 km
VI miejsce – Damian Powroźnik – 593 km