Trzydniowa kwesta jest prowadzona na cmentarzu w Mircu. Organizuje ją miejscowe Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda.
Dzięki hojności wspierających ubiegłoroczną kwestę odnowiono dwie płyty nagrobne. Jedna z nich to nagrobek Teodora Roika z 1853 roku, który znajduje się w okolicach kaplicy, po prawej stronie od wejścia na cmentarz. Drugi odnowiony zabytek to płyta nagrobna Justyny Szary z 1861 roku, znajduje się w zachodniej alejce pierwszej kwatery cmentarza. Koszt prac wyniósł 10 tysięcy zł.
Jak mówią wolontariusze włączający się w kwestę – cel jest szczytny, warto więc poświęcić czas na zbieranie datków.
W ciągu ostatnich ośmiu lat Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu przy wsparciu darczyńców odnowiło 14 najstarszych zabytków mirzeckiego cmentarza. Są to:
· W 2023 r. – nagrobki Katarzyny Kleczajowej z 1871 r. oraz Stanisława Piętaka z 1862 r. Nagrobki znajdują się zachodniej alejce ostatniej kwatery cmentarza.
· W 2022 r. – nagrobek proboszcza parafii św. Leonarda w Mircu Adama Ćwiklińskiego. Nagrobek znajduje się na górce w okolicach kaplicy, po prawej stronie od wejścia na cmentarz.
· W 2021 r. – nagrobek Józefa Hollaka z 1876 r. Nagrobek znajduje się przy wejściu na cmentarz po lewej stronie.
· W 2020 r. – nagrobek z połowy XIX w. zwieńczony figurą Chrystusa Frasobliwego, którego fundatorem był Benedikt Kolvdzki (Benedykt Kołudzki).
· W 2019 r. – kamienny nagrobek Ludwika Prendowskiego z 1862 r. oraz trzy żeliwne krzyże. Koszt konserwacji krzyży został pokryty z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
· W 2018 r. – płyta nagrobna Emilii Krauze Nagrobek znajduje się w zachodniej części cmentarza na końcu alejki biegnącej wzdłuż muru cmentarnego.
· W 2017 r. – nagrobek proboszcza parafii św. Leonarda w Mircu Mikołaja Strachowskiego. Nagrobek znajduje się na cmentarnym wzniesieniu, obok figurki Chrystusa Frasobliwego.
· W 2016 r. – nagrobek księdza Józefa Postka. Nagrobek znajduje się w centralnej części cmentarza przy głównej alei.