Uczniowie, samorządowcy, politycy, ludzie kultury, ale także różne organizacje co roku włączają się w kwestę na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków. Tak też jest i w tym roku.
Na Cmentarzu Starym w Kielcach datki do puszek zbierają m.in. członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów. Jak mówi jego prezes Zbigniew Kowalski, powinnością każdego Polaka jest wspieranie tak cennych inicjatyw.
– Zajmujemy się upamiętnianiem Polaków, którzy walczyli o naszą wolność, dlatego chcemy, aby mogiły tych ludzi były w stanie godnym, dlatego na ten cel zbieramy pieniądze – zaznaczył.
Paulina z grupy rekonstrukcyjnej przyznaje, że wcześniej podczas takich akcji wrzucała datki do puszek, a od ubiegłego została wolontariuszem.
– W mojej rodzinie włączanie się w kwestą jest tradycją od wielu lat. Zawsze wrzucamy datki do puszek kwestujących. W tamtym roku stwierdziłam, że dlaczego nie być po tej drugiej stronie i kwestować. To ważne, by te zabytkowe pomniki odnawiać, bo mają wartość kulturową, historyczną – zwraca uwagę Paulina.
Co roku włączają się w nią osoby ze świata kultury, samorządowcy, politycy i uczniowie kieleckich szkół. Przed Cmentarzem Starym kwestowali dziś (2 listopada) m.in. Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz senator Krzysztof Słoń.
Datki do puszki zbierał także poseł Rafał Kasprzyk.
– Kwestuję już czwarty raz, aby wesprzeć stowarzyszenie i odnowić nagrobki znajdujące się na kieleckiej nekropolii. Wszystkim zmarłym należy się pamięć i szacunek. Wczoraj także byłem na Cmentarzu Starym, ponieważ odwiedzałem groby swoich bliskich. Koledzy, którzy tu kwestowali mówili, że całą skrzynkę mają wypchaną pieniędzmi i mam nadzieję, że mnie również uda się uzbierać dużo banknotów. To bardzo pozytywne, że ludzie chętnie wspierają tę inicjatywę – zaznaczył parlamentarzysta.
Kwestowała również Karolina Borek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach wraz z opiekunem, Emilią Orkisz.
– Tu jest dużo zabytkowych nagrobków. Warto je odnowić, ponieważ niektóre z nich tego wymagają – przyznała Karolina.
– Uczniowie chętnie włączają się w tę kwestę, bo i jej cel jest szczytny. Chcemy przyczynić się do tego, aby pamięć o ważnych osobach z regionu i Kielc była wiecznie żywa. To jest nasz cel – podkreśliła Emilia Orkisz.
Przez 31 lat dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest udało odnowić około 500 zabytkowych i cennych nagrobków.