Zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej w Fałkowie doczeka się remontu. Nagrobki żołnierzy mają charakterystyczne żeliwne krzyże.
Henryk Konieczny, wójt Fałkowa informuje, że cmentarz powstał po I wojnie światowej i spoczywają tu głównie Austriacy. Posiada tarasowy układ, co oznacza, że groby otoczone murem znajdują się na różnych wysokościach, a dojście do nich prowadzi schodami.
– Przewidujemy renowację krzyży i alejek. Przeprowadziliśmy już porządkowanie terenu – dodaje.
W trakcie poszukiwań i porządkowania cmentarza znaleziono dwie żeliwne tablice.
– Tablice związane są z powstaniem cmentarza, informują o narodowości poległych. To nie tylko Austriacy, ale także Rosjanie i Polacy.
Wójt dodaje, że na cmentarzu spoczywają żołnierze różnych narodowości i wyznań: prawosławni, protestanci, katolicy.
W latach 90. XX wieku samorządowcy Fałkowa wystosowali pismo do ambasady austriackiej z prośbą o dofinansowane prac przy odnawianiu cmentarza wojennego, ponieważ to właśnie Austriacy zaprojektowali i wybudowali cmentarz tuż po wojnie. Gmina otrzymała 20 tysięcy złotych, za które możliwe było odchwaszczenie terenu i wykonanie drobnych prac renowacyjnych.
Gmina Fałków pozyskała ostatnio na renowację cmentarza 200 tysięcy złotych z rządowego programu „Polski Ład”. Całkowity koszt z wkładem samorządu to 210 tysięcy złotych.
Podczas I wojny światowej, poległych chowano w ziemi za dawnym kościołem parafialnym. Po zakończeniu działań wojennych do Fałkowa przybyli Austriacy, którzy zorganizowali i zbudowali wojenny cmentarz za nekropolią parafialną. Ciała żołnierzy ekshumowali z miejsca pochówku za kościołem i pogrzebano na nowo na cmentarzu wojennym. Kwatera ma 250 metrów.
Regionaliści Konrad Mucha i Aneta Ambroziak spisali 76 nazwisk poległych, które udostępnili na stronie internetowej http://polegli.wicy.pl/miasto.php?lng=pl&m=1474&order=j&sort=a.